{"vars":{{"pageTitle":"Jak europejskie rządy chcą ochronić obywateli przed wysokimi cenami prądu?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","dodatek-weglowy","najnowsze","obnizenie-podatku","pakiety-pomocowe","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":342857}} }
300Gospodarka.pl

Jak europejskie rządy chcą ochronić obywateli przed wysokimi cenami prądu?

Kraje Unii walczą ze wzrostem cen energii. W zeszłym tygodniu władze Niemiec ogłosiły pakiet wsparcia o wartości 10 mld euro, co stanowi 1,1 proc. PKB. Minister Finansów planuje obniżyć podatki dochodowe. Kwota wolna w Niemczech zostanie podniesiona w tym roku o 305 euro oraz kolejne 300 euro rok później.

Niemcy podwyższą również (najwyższy) próg podatkowy o ponad 3 tys. euro. Władze zwiększą także o 8 euro comiesięczny zasiłek na dziecko. Rząd dokapitalizował spółkę gazową Uniper kwotą 17 mld euro.


Czytaj także: Niemcy szykują się na zimowy kryzys. Scholz: obniżymy podatek od rachunków za energię


To kolejny duży pakiet pomocowy wprowadzany przez władze Niemiec. W marcu tamtejszy rząd ogłosił pakiet ulg na kwotę 15 mld euro. Władze zniosły opłatę klimatyczną z rachunków za prąd – taki ruch pozwolił zmniejszyć koszt dla gospodarstw domowych o 3,7 euro/kWh.

Minister Finansów obniżył również opłaty w cenach paliw – pozwoliło to zmniejszyć cenę benzyny na stacjach o 30 eurocentów za litr. Obniżono również ceny pozostałych paliw oraz wprowadzono tanie bilety na komunikację publiczną. Pojawił się również jednorazowy zasiłek na kwotę 100 euro na każde dziecko oraz wyższe zasiłki socjalne.

Pozostałe kraje Europy Zachodniej także wspierają obywateli. Włochy obniżyły akcyzę na benzynę, olej napędowy oraz gaz. Władze w Rzymie obniżyły również opłaty za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i mniejszych firm. Łączny koszt wsparcia przekracza 14 mld euro.

Podobne rozwiązania wprowadza Francja. Francuscy obywatele zapłacą mniej za paliwo. Władze ogłosiły także podwyżki emerytur i świadczeń społecznych. Francuski rząd znacjonalizował największą firmę energetyczną w kraju – ten ruch pozwoli ograniczyć wzrost cen energii dla gospodarstw domowych.

A jak to działa w Polsce? Rząd obniżył stawkę VAT na energię elektryczną z 23 do 5 proc., a na gaz i ogrzewanie do 8 proc. Polska obniżyła także akcyzę na paliwo oraz wprowadziła dopłaty do węgla. Planowane jest również wsparcie dla osób korzystających z innych źródeł ogrzewania.

Polacy ruszyli po dodatek węglowy. „Zainteresowanie jest nieprawdopodobne”