{"vars":{{"pageTitle":"Jak nam idzie z elektromobilnością? Aut na prąd jest w Polsce coraz więcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektromobilnosc","elektryfikacja-transportu","licznik-elektromobilnosci","najnowsze","samochody-elektyczne","stacje-ladowania"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"17 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":612800}} }
300Gospodarka.pl

Jak nam idzie z elektromobilnością? Aut na prąd jest w Polsce coraz więcej

Pod koniec września w Polsce było zarejestrowanych ponad 50,3 tys. pojazdów osobowych całkowicie elektrycznych, wynika z danych Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

W informacji prasowej podano, że w ciągu trzech kwartałów tego roku liczba samochodów elektrycznych zwiększyła się o prawie 17 tys. sztuk. To oznacza, że dynamika wzrostu była o 57 proc. większa niż w tym samym okresie w roku 2022.

Pod koniec września na polskich drogach jeździło ponad 87,7 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego 42,5 tys. było hybrydami typu plug-in. Elektrycznych dostawczaków i ciężarówek było ponad 5,2 tys. Natomiast liczba autobusów elektrycznych wzrosła do 1006 sztuk.

Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec września składała się z 18 922 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 619 122 sztuk – podaje Licznik Elektromobilności.

Rozwija się też infrastruktura ładowania: pod koniec ubiegłego miesiąca było 3068 stacji szybkiego ładowania. To łącznie ponad 6,1 tys. punktów ładowania. We wrześniu uruchomiono 65 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (153 punkty).

Wrzesień był symbolicznym miesiącem dla polskiego sektora elektromobilności. Łączna liczba autobusów elektrycznych w naszym kraju wynosi już ponad 1 tys. szt. Taką samą granicę przekroczyła również liczba szybkich, ogólnodostępnych stacji ładowania DC. Od początku roku w Polsce przybyło ponad 250 takich ładowarek, a ich udział w sieci infrastruktury ładowania wzrósł z 29 do 33 proc. To jeden z wyższych udziałów szybkich stacji ładowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, cytowany w komunikacie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


We wrześniu przekroczono próg 50 tys. sztuk zarejestrowanych pojazdów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach. Od wielu miesięcy Licznik Elektromobilności notował dynamikę wzrostu na poziomie 60-70 proc. w skali roku. Największą charakteryzuje się kategoria pojazdów dostawczych i ciężarowych, gdzie w każdym miesiącu wzrosty rejestracji przekraczając 100 proc.

Jak mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM, rynkowi pojazdów zeroemisyjnych pomagają dopłaty. Samochody osobowe i dostawcze są objęte tym systemem. Jednak samochody ciężarowe wciąż czekają na taki projekt.

Miejmy nadzieję, że kiedy minie gorący powyborczy okres, rząd pochyli się nad tym tematem i Polska dołączy do grupy kilkunastu krajów europejskich, które już takie rozwiązanie wprowadziły – dodaje Faryś.

Czytaj także: