{"vars":{{"pageTitle":"Jak zmieniać pracę, to tylko dla pieniędzy. Większość pracowników szuka stabilizacji zatrudnienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ey","najnowsze","praca","pracodawcy","pracownicy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611557}} }
300Gospodarka.pl

Jak zmieniać pracę, to tylko dla pieniędzy. Większość pracowników szuka stabilizacji zatrudnienia

 Tylko 34 proc. badanych rozważa zmianę pracodawcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a głównym motywem jest poziom wynagrodzenia. Mimo presji płacowej i zmian na rynku pracy, poczucie stabilności odgrywa kluczową rolę.

Negatywne skutki pandemii ustąpiły miejsca ekonomicznym wyzwaniom – pokazuje czwarta edycja badania EY pt. Work Reimagined Survey, które analizuje jak pracownicy i pracodawcy adaptują się do zmieniającego się świata.

Z raportu wynika, że zmianę pracy w perspektywie kolejnych 12 miesięcy planuje 34 proc. osób. W ciągu roku ten odsetek zmalał aż o 9 pkt. procentowych. Najbardziej skorzy do podjęcia takiej decyzji są pracownicy z sektorów technologii, mediów i telekomunikacji (42 proc.) oraz nieruchomości (41 proc.), a najmniej energetyki (29 proc.) i administracji publicznej (28 proc.)

Pracownicy cenią sobie stabilizację zatrudnienia zwłaszcza w czasie osłabienia gospodarczej. To opinia 57 proc. pracodawców. Podobnego zdania jest 47 proc. pracowników.

Jednocześnie co do perspektyw gospodarki to właśnie pracownicy są bardziej optymistyczni niż pracodawcy. Ta różnica jest szczególnie widoczna w sektorze energetycznym, gdzie 68 proc. przedsiębiorstw przewiduje presję na wyniki finansowe w porównaniu do 43 proc. pracowników.


Zobacz też: Stabilność zatrudnienia, czyli praca marzeń. Tego dziś szukają pracownicy


Rynek pracy przejmuje AI

Sztuczna inteligencja staje się kluczowym graczem na rynku pracy. Wyniki badania pokazują, że 84 proc. firm już korzysta lub planuje wprowadzenie narzędzi opartych o generatywną SI w ciągu kolejnego roku. Branżą najbardziej zainteresowaną tym obszarem jest sektor telekomunikacji, mediów i technologii (TMT) – 91 proc., a najmniej budżetówka – 62 proc.

Pracownicy również wyrażają zainteresowanie tą technologią, z 49 proc. z nich korzysta lub planuje korzystanie z tych rozwiązań. Najwyższy odsetek (73 proc.) dotyczy sektora TMT, a najniższy (31 proc.) – przedstawicieli administracji publicznej.

Czytaj także: