{"vars":{{"pageTitle":"Jaka cena za wodę i ścieki? Regulator rynku przyjrzy się taryfom","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-uslug","najnowsze","scieki","taryfa","woda","wodociagi","wody-polskie"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"9 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":339067}} }
300Gospodarka.pl

Jaka cena za wodę i ścieki? Regulator rynku przyjrzy się taryfom

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeanalizuje nowe sugerowane stawki za wodę i odprowadzenie ścieków, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, podał regulator.

Czy będą podwyżki za wodę i ścieki? Wody Polskie, które wobec wodociągów pełnią rolę regulatora podkreślają, że w tzw. nowym procesie taryfikacji wezmą pod uwagę wszystkie okoliczności, które mogą wpływać na ostateczne stawki. Regulator przypomina, że to nie on narzuca ceny za wodę i ścieki. Jest to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów.

Wody Polskie jako regulator jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen – obniżonych lub zawyżonych.

– Ponowny proces taryfikacji nie oznacza zatem podwyżek. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

– Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom” – czytamy w komunikacie – podkreśla regulator.

Sama taryfikacja ma zostać wznowiona „ze względu na liczne wspólne wnioski formalne przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych złożone na ręce ministra Marka Gróbarczyka za pośrednictwem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie”.

W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” podała, że blisko 300 spółek wodociągowych wystąpiło z wnioskiem o podniesienie opłat za wodę, ale tylko w nielicznych przypadkach regulator – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – zgodził się na zmianę taryfy.

Do tej pory regionalne zarządy gospodarki wodnej (podległe Wodom Polskim) zgodziły się w 18 przypadkach na skrócenie starej taryfy (czyli de facto na podwyżki), w 85 przypadkach odmówiły zmiany cen, podał dziennik.


Polecamy także: