{"vars":{{"pageTitle":"Jakie będzie tegoroczne lato w Europie? Prognozę przepowiadają topniejące lody na Grenlandii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","atlantyk","grenlandia","klimat","lato-2024","lodowce","najnowsze","ocean","pogoda"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":691751}} }
300Gospodarka.pl

Jakie będzie tegoroczne lato w Europie? Prognozę przepowiadają topniejące lody na Grenlandii

Stopień topnienia arktycznej pokrywy lodowej Grenlandii może pomóc przewidywać letnią pogodę w Europie – wynika z najnowszych badań.

To, w jaki sposób i jak intensywnie topnieją lody Grenlandii, może pomóc naukowcom przewidzieć prognozę na najbliższe lato w Europie. Kluczowe jest uwalnianie słodkiej wody do Atlantyku – wynika z publikacji w czasopiśmie „European Geoscience Union Weather and Climate Dynamics”.

Badanie skoncentrowano na związku między wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie a nasilającą się utratą lodu arktycznego w ostatnich dziesięcioleciach. Łańcuch zdarzeń jest złożony. Wpływ na to mogą mieć także inne czynniki, jednak naukowcy przewidują, że na południu Europy lato będzie szczególnie gorące i suche.

Lodowce topnieją, klimat się ociepla

Utrata lodu morskiego i lodowców na Grenlandii prowadzi do zwiększonego dopływu wód słodkich do oceanu. Ponieważ jest ona lżejsza od wody morskiej, woda topniejąca znajduje się na wierzchu oceanu i zmniejsza wymianę ciepła między powietrzem a morzem.

Naukowcy dostrzegli związek między anomaliami wody słodkiej na północnym Atlantyku a letnią pogodą w Europie.

Łącząc szeroki zestaw danych obserwacyjnych, pokazano, że silniejsze anomalie wody słodkiej mają związek z ostrzejszym frontem temperatury powierzchniowej morza, między obszarami podbiegunowymi a subtropikalnymi na północnym Atlantyku zimą. Zauważyli też powiązania ze zwiększoną niestabilnością atmosferyczną nad frontem temperatury powierzchniowej morza oraz cyrkulacją atmosferyczną na dużą skalę. Cyrkulacja ta powoduje przesunięcie Prądu Północnoatlantyckiego ku północy i tym samym wzmacnia front temperatury powierzchniowej morza.

Innymi słowy, naukowcy powiązali zmniejszenie wymiany ciepła między powietrzem, a tworzeniem się silniejszych i zmieniających kierunek wiatrów.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Następnego lata wiatry odbijane będą na północ, wzdłuż wzmocnionego frontu temperatury powierzchniowej morza oraz wybrzeża europejskiego. Tworząc tym samym część anomalii cyrkulacji atmosferycznej na dużą skalę, która jest związana z niezwykle cieplą i suchą pogodą nad Europą – wynika z badań.

Czytaj także: