Wiesław Janczyk podzielił się opinią dotyczącą stóp procentowych w Polsce. To, co będzie się działo, uzależnia od sytuacji w Stanach Zjednoczonych.
– Najbardziej zaskakują mnie Amerykanie w tej chwili – że nie obniżają trochę stóp procentowych, bo uważam, że mogliby to już zrobić i szczerze mówiąc, oczekiwałem tego. Zapowiadali, że w tym roku cztery razy będą ścinać stopy procentowe. Ja osobiście uważałem, że pojawiłoby się takie okienko dla nas w III kw. [br.], że moglibyśmy delikatnie wykonać ten ruch, by pokazać właśnie tę przewidywalność sytuacji – powiedział Janczyk w Obserwator Finansowy TV.
– To, o czym mówiłem wcześniej – pozostawienie stóp na niskim poziomie przy wysokiej inflacji dawało wielu odpowiedzialnym uczestnikom rynków finansowych pewnego rodzaju odwagę do pokonania tego zła inflacji, które wybuchało z coraz większą siłą. Więc to miało wiele pozytywnych aspektów. I rzeczywiście Stany Zjednoczone trochę mnie zawodzą, chociaż ktoś by powiedział – nie, to jest naturalne, oni tak muszą, stać ich na to, więc dociskają – dodał członek Rady.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Rezerwa Federalna w ubiegłym tygodniu, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na poziomie 5,25-5,5 proc. Ekonomiści PKO Banku Polskiego ocenili, że „z najbardziej wyczekiwanych przez rynki finansowe projekcji gospodarczych wynika, że członkowie FOMC spodziewają się w tym roku tylko jednej obniżki stóp procentowych, podczas gdy w marcu mediana wskazywała na trzy ruchy w dół o 25 punktów bazowych”.
To też może Cię zainteresować:
- Rynek czekał na to aż pięć lat. Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe [AKTUALIZACJA]
- Citi Handlowy zakłada stabilne stopy procentowe. „Najbardziej prawdopodobny scenariusz”
- Tyrowicz (RPP): Wyższe stopy procentowe to wolniejszy wzrost wynagrodzeń
- Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję