Podwyżek stóp procentowych w grudniu nie będzie, bo w ostatnim czasie nie było nowych informacji, które mogłyby być powodem takiej decyzji, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Wiesława Janczyka. Według niego nic nie wskazuje obecnie na konieczność uruchomienia kolejnego cyklu podwyżek.
– W mojej ocenie, w ciągu ostatnich tygodni nie napłynęły informacje, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp w grudniu, ale to Rada, jako ciało kolegialne, będzie podejmować decyzje – powiedział Janczyk w rozmowie z SuperBiznes.
Dodał, że obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach, jakie posiadamy dzisiaj.
– Co do przyszłych decyzji, to, jak dotychczas, będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp – zapowiedział Janczyk.
O wprowadzeniu polityki akomodacyjnej zadecydują czynniki zewnętrzne, związane z kształtowaniem się rynku energii i sytuacją geopolityczną.
– Oszacowanie dobrego momentu na zwrot i obniżenie stopy referencyjnej będzie musiało mieć wyraźne przesłanki. W moim odczuciu będą one zewnętrzne i będą pochodzić z rynków energii oraz dyplomacji związanej z zakończeniem konfliktu za naszą wschodnią granicą – stwierdził Janczyk.
Jego zdaniem, perspektywa wystąpienia stagflacji w Polsce w dłuższym horyzoncie wydaje się mało prawdopodobna.
Obecny poziom stóp jest optymalny
Członkini RPP Iwona Duda również uważa, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych jest optymalny. Jak powiedziała, dotychczasowe podwyżki stóp działają, choć ich wpływ nie jest jeszcze do końca widoczny, bo zajmuje to kilka kwartałów.
Dodała, że dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki. W tej chwili już widać stopniowe osłabianie się koniunktury gospodarczej, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
– Silne zacieśnianie polityki pieniężnej za granicą będzie też miało wpływ na to, co będzie się działo w Polsce. Działania głównych banków centralnych powinny ograniczać presję inflacyjną w skali ogólnoświatowej – stwierdziła.
RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 roku. Następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września 2022. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1 do 6,75 proc. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.
Źródło: ISB News/opracowanie własne
OECD wieszczy hamowanie polskiej gospodarki. Inflacja ma być wysoka, a stopy jeszcze wzrosną