Nie neguję konieczności zrównoważonego rozliczenia się przez banki z klientami frankowymi, do czego sam banki wzywałem – powiedział w rozmowie z Newsweekiem szef Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski. Ma on jednak jedno „ale”.
– Uważam jednak, iż źle się dzieje, że nieproporcjonalność rozstrzygnięć prowadzi do erozji kapitałów w bankach na rzecz nieuzasadnionego transferu do wybranej grupy kredytobiorców – mówił Jastrzębski w rozmowie z tygodnikiem.
Przyznał jednocześnie, że sam optował za równoważnym rozliczeniem się z klientami frankowymi.
– Stan orzecznictwa jest jednak, jaki jest. Wpływa to też na warunki oferowanych przez banki ugód. To powoduje, że przestrzeń do rozwiązań legislacyjnych, w tym nawiązujących do mojej propozycji z 2020 r., niestety się zamyka – mówił Newsweekowi.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Jak dodał, na potrzeby kredytów frankowych została stworzona cała infrastruktura, której koszty już teraz szacowane są na 70 mld zł. Całkowite koszty obsługi kredytów mogą być natomiast co najmniej dwukrotnie większe. Z tej racji, według szefa KNF, wszyscy patrzą na ten problem jak na „rozlane mleko”.
– Nie można wykluczyć, że to zjawisko będzie wymagało interwencji legislacyjnej. Do obsługi spraw frankowych powstała duża infrastruktura prawnicza, wyrósł w tym obszarze wręcz cały przemysł – stwierdził.
Jastrzębski sprzeciwił się również twierdzeniu, jakoby rozwiązanie problemów walutowych kredytów hipotecznych nie zadziałało.
– Zawarto już blisko 90 tys. ugód – w tym około 51 tys. w oparciu o nasz scenariusz. Kolejne 38 tys. ugód banki zawarły na podstawie własnych rozwiązań, które pojawiły się po naszej inicjatywie i ogólnie wpisują się w koncepcję ugodowego rozwiązywania spraw kredytów frankowych. To oznacza, że 90 tys. rodzin rozwiązało w ten sposób swój problem z kredytem – tłumaczył.
Czytaj także:
- Frankowicze kontra banki: liczba wyroków w sądach rośnie. Ale czas trwania postępowań się wydłużył
- Bank Millennium wciąż zawiera ugody z frankowiczami. W 2023 roku było ich ponad 3,5 tysiąca
- Pieniądze to nie wszystko, czyli dlaczego jest mniej dzieci. „Transfery nie załatwiają sprawy” [WYWIAD]
- Frankowicz równy złotówkowiczowi. Prezes ZBP proponuje systemowe rozwiązanie problemu