{"vars":{{"pageTitle":"Jedna trzecia zabytków w Turcji i Grecji może znaleźć się pod wodą. Zagraża im rosnący poziom morza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["grecja","najnowsze","skutki-zmian-klimatu","topnienie-lodowcow","turcja","unesco","zabytki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":723297}} }
300Gospodarka.pl

Jedna trzecia zabytków w Turcji i Grecji może znaleźć się pod wodą. Zagraża im rosnący poziom morza

Jedna trzecia zasobów dziedzictwa kulturowego położonych wzdłuż wybrzeża Turcji i Grecji jest narażona na „bardzo wysokie” lub „wysokie” ryzyko zalania do końca stulecia w wyniku podnoszenia się poziomu morza, wynika z najnowszych badań.

Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców i pokryw lodowych. Przyczynia się to do wzrostu poziomu mórz na całym świecie. Niektóre miejsca, takie jak wyspa Delos w pobliżu Mykonos, już doświadczają uszkodzeń strukturalnych z powodu zwiększonej częstotliwości powodzi. Delos, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, była jednym z najważniejszych sanktuariów religijnych w czasach antycznej Grecji i Rzymu.

Naukowiec Enes Zengin z Uniwersytetu Dumlupınar stworzył „mapy ryzyka zalania”. Uwzględnił na nich pięć scenariuszy, z klasami ryzyka wahającymi się od bardzo wysokiego do bardzo niskiego.


Zobacz też: Znikające plaże i pola golfowe. Szkocja boleśnie odczuwa skutki zmian klimatu


Wyniki badania przedstawiają podatność 464 zasobów dziedzictwa kulturowego wzdłuż wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego w Turcji i Grecji. Okazało się, że 147 zabytków wzdłuż linii brzegowej będzie narażonych na pewien poziom ryzyka w ciągu najbliższych 50 lat. I to nawet w najlepszym scenariuszu. Do tych miejsc należą stanowiska archeologiczne, zamki, fortece, wieże, mosty, nekropolie i ruiny.

Wśród 464 analizowanych stanowisk, 34 uznano za narażone na „bardzo wysokie”, 19 na „wysokie”, a 27 na „średnie” ryzyko.

Jakie obszary są najbardziej zagrożone?

Najbardziej zagrożonymi lokalizacjami w Turcji są starożytne miasta Knidos i Kaunos w południowej prowincji Muğla oraz starożytne miasto portowe Elaia w zachodniej prowincji İzmir. Te stanowiska mogą częściowo lub całkowicie znaleźć się pod wodą do końca stulecia, nawet przy wzroście poziomu morza o zaledwie jeden metr.

Natomiast, w Grecji najbardziej narażone są starożytne miasta Sissi, Pavlopetri i Lokris. Tam ryzyko zostało określone na „bardzo wysokie”.

Jest jednak dobra wiadomość płynąca z badania. Mianowicie, 317 stanowisk uznano za bezpieczne przed zalaniem nawet w najgorszym scenariuszu zakładającym pięciometrowy wzrost poziomu morza.

Obliczenie ryzyka zalania w badaniu jest zgodnie z globalnymi i lokalnymi prognozami wzrostu poziomu morza. Badanie wykorzystało dane z raportu technicznego o wzroście poziomu morza z 2022 roku, opublikowanego przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną.

(Oprac. Amelia Suchcicka)

Czytaj także: