{"vars":{{"pageTitle":"Rewolucja w recyklingu? Naukowcy odkryli organizmy trawiące plastik","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","badania-naukowe","klimat","najnowsze","plastik","recykling"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"10 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563309}} }
300Gospodarka.pl

Jest nadzieja dla skutecznego recyklingu. Naukowcy odkryli organizmy trawiące plastik

Naukowcy odkryli mikroby, które mogą trawić tworzywa sztuczne w temperaturze 15°C. To może być przełom w recyklingu.

Mikroby potrafiące rozkładać tworzywa sztuczne w niskich temperaturach zostały odkryte w Alpach i w Arktyce. Do tej pory znano jedynie mikroorganizmy, które radziły sobie z tym w temperaturze powyżej 30°C. To oznaczało, że używanie ich na skalę przemysłową byłoby zbyt drogie i nie byłoby neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, informuje dziennik The Guardian.


Czytaj także: Nadmiar plastiku zasypuje Ziemię. A może by tak nakarmić nim robaki?


Badanie obejmowało niebiodegradowalny polietylen (PE), biodegradowalny poliester-poliuretan (PUR) oraz dwie biodegradowalne mieszaniny poli(tereftalanu butylenu) (PBAT) i kwasu polimlekowego (PLA). Nie znaleziono jedynie mikroorganizmu potrafiącego strawić PE. Jak mówi Dr Joel Rüthi, taksony bakteryjne mogą pomóc zmniejszyć koszty i obciążenie środowiska enzymatycznego w procesie recyklingu.

Rozkładanie tworzyw sztucznych przez mikroorganizmy możliwe jest dzięki podobieństwu polimerów do niektórych struktur występujących w komórkach roślinnych. Dodatkowo, jak podaje The Guardian, testy przeprowadzane były na razie wyłącznie w 15°C, nie wiadomo więc jeszcze, jaka temperatura będzie najlepsza do wykorzystania w procesach recyklingu. Naukowcy zapowiadają dalsze badania.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Nowe odkrycie to osiągnięcie Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Microbiology”.

Polecamy: