{"vars":{{"pageTitle":"Karta, smartfon i smartwatch – tym najczęściej płacą Polacy. Także za granicą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc-cyfrowa","najnowsze","platnosci","platnosci-mobilne","platnosci-zblizeniowe","transakcje-bezgotowkowe","visa","wakacje"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"5 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":579325}} }
300Gospodarka.pl

Karta, smartfon i smartwatch – tym najczęściej płacą Polacy. Także za granicą

Podczas zagranicznych wakacji 77 proc. Polaków planuje płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem – wynika z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023.

Badanie obejmuje osiem rynków Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę. Te formy płatności cyfrowych są najpopularniejsze wśród turystów ze wszystkich badanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad trzy czwarte z nich zamierza płacić w ten sposób podczas tegorocznego urlopu za granicą.

Płatności za granicą za pomocą fizycznej karty Visa, smartfonu czy smartwatcha są tak samo szybkie, wygodne i bezpieczne, jak w kraju – i tak też zalety płacenia kartą za granicą postrzegają respondenci we wszystkich badanych krajach: wygodę wskazało 58 proc., bezpieczeństwo, postrzegane jako brak ryzyka utraty gotówki – 53 proc., a szybkość – 52 proc. – czytamy w komunikacie.

Smartfon i smartwatch to nowy portfel

Ponad jedna piąta (22 proc.) polskich turystów chce za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem. Płatności mobilne za granicą są popularne także wśród turystów z Rumunii i Węgier (odpowiednio 22 i 21 proc. wskazań).

Nasze badanie potwierdza, że jednym z popularniejszych sposobów płacenia, także podczas zagranicznych podróży, są portfele cyfrowe, których podstawą są systemy i technologie Visa. Gdy użytkownik wprowadza dane swojej karty w cyfrowym portfelu na smartfonie, Visa zastępuje je tokenem, czyli unikalnym zestawem liczb. Token zamienia dane karty w skomplikowany szyfr. Każdy token jest unikatowy, niemożliwy do odczytania i wykorzystania przez niepowołane osoby. Co więcej, dzięki Visa konsumenci są także chronieni przed oszustwem, utratą lub kradzieżą karty, ponieważ mają możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak – powiedział dyrektor generalny Visa w Polsce Adrian Kurowski, cytowany w komunikacie.

Jedna karta płatnicza dla wielu walut

Prawie połowa (49 proc.) polskich wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Niektórzy turyści na wakacjach za granicą będą płacić inną kartą niż w kraju. To rozwiązanie jest najbardziej popularne wśród Rumunów (25 proc.), Polaków (24 proc.) i Węgrów (23 proc.).

Spośród polskich respondentów, którzy na czas zagranicznej podróży zmieniają kartę, 57 proc. użyje takiej, która jest powiązana z ich kontem wielowalutowym. Trzy czwarte mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, którzy planują zagraniczny urlop, jeszcze przed wyjazdem decyduje o sposobie płacenia podczas wakacji za granicą – podkreślono.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


38 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku urlop za granicą. Dwie piąte polskich turystów zamierza wydać na wakacje od 400 do 800 euro na osobę. Przy tym średnia długość wyjazdu wyniesie 8 dni. Najczęściej wskazywane przez Polaków cele podróży to Włochy (24 proc.), Hiszpania (17 proc.) oraz Grecja i Chorwacja (po 14 proc.).

Podczas zagranicznego urlopu Polacy zamierzają po prostu odpocząć, łącząc relaks ze zwiedzaniem. Jedynie co piąty planuje spędzić wakacje za granicą aktywnie, uprawiając sport i turystykę pieszą.

Wszystkie dane w tym komunikacie prasowym pochodzą z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023. Objęło następujące kraje: Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowację, Słowenię i Chorwację. Przeprowadziła je firma badawcza Kantar w marcu 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych krajów.

Czytaj także: