Wypłatę jednorazowego świadczenia dla przedsiębiorców, poszkodowanych skutkami katastrofy na Odrze, którzy zgłosili co najmniej jedną osobę do ubezpieczenia społecznego, zakłada projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Projekt – jak wynika z zapowiedzi – ma zostać wkrótce przyjęty przez Radę Ministrów i trafić na obrady najbliższego posiedzenia Sejmu.
– Z uwagi na zaistniałą sytuację ekologiczną odwoływane są rezerwacje w ośrodkach wypoczynkowych oraz brak jest osób wypoczywających nad rzeką Odrą. Z napływających informacji wynika, że szczególnie ucierpiały podmioty prowadzące działalność w zakresie gastronomii, transportu morskiego i przybrzeżnego oraz związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją.
Projekt ustawy zakłada wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, za określony miesiąc, skierowanego do płatników składek, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Kto otrzyma wsparcie?
Krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów, przez określenie kodów, którymi oznaczona była na dzień na dzień 1 lipca 2022 r., według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, pozarolnicza działalność oraz powiaty, w których na dzień 31 lipca 2022 r. była prowadzona pozarolnicza działalność. Ponadto w rozporządzeniu zostaną wskazane miesiące, za które jednorazowe świadczenie będzie wypłacane.
Jednorazowe świadczenie wypłacane będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek płatnika składek, który:
– prowadził na dzień 1 lipca 2022 r. jako przeważającą działalność, określoną w rozporządzeniu;
– w terminie do 31 lipca 2022 r. był zgłoszony jako płatnik składek z datą obowiązku opłacania składek nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.;
– w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze uzyskał przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu (sierpniu 2022 r.) niższy o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego;
– w terminie do 31 lipca 2022 r. zgłosił co najmniej jedną osobę do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r. i co najmniej jedna osoba pozostawała w tych ubezpieczeniach na ostatni dzień miesiąca wskazanego w rozporządzeniu;
– w terminie do 31 lipca 2022 r. zgłosił do co najmniej jeden adres prowadzenia działalności na terenie powiatu wskazanego w rozporządzeniu.
Jednorazowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości 3 010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r. Świadczenie oraz koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.
Kwota jednorazowego świadczenia ma być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
To „złote algi” zatruły Odrę? Minister klimatu ujawnia nowe wyniki badań