{"vars":{{"pageTitle":"Katastrofa na Odrze: ustawa o wsparciu dla poszkodowanych firm przyjęta przez rząd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-publiczne","katastrofa-ekologiczna","katastrofa-ekologiczna-na-odrze","klimat","najnowsze","odra","przedsiebiorstwa","wsparcie-dla-firm","zus"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":346056}} }
300Gospodarka.pl

Katastrofa na Odrze: ustawa o wsparciu dla poszkodowanych firm przyjęta przez rząd

Rząd zapowiada wypłatę świadczenia dla przedsiębiorców poszkodowanych skutkami katastrofy na Odrze. Na razie planowane jest jednorazowe wsparcie. Ma kosztować budżet państwa do 206 mln złotych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu dla przedsiębiorców poszkodowanych przez skażenie Odry. Szczegóły przedstawiono na konferencji prasowej w czwartek 25 sierpnia.

Ustawa trafi teraz do parlamentu. Sejm będzie mógł się nią zająć już na najbliższym posiedzeniu 2 września.

Liczymy, że także Senat zechce się nad nią szybko pochylić, po czym będzie mogła trafić do podpisu prezydenta – wskazała podczas konferencji minister Marlena Maląg.

Wsparcie dla firm nad Odrą

Wsparcie ma mieć analogiczną formę, jak dodatki postojowe z początków pandemii Covid-19. Firmy poszkodowane przez katastrofę otrzymają środki na wypłaty dla pracowników.

Świadczenie ma mieć wysokość 3010 złotych – tyle, ile wynosi pensja minimalna. Nie będzie od niego pobierany podatek ani składka zdrowotna.

Koszt tego rozwiązania dla budżetu państwa – przy założeniu, że wszyscy uprawnieni skorzystają z pomocy – jest szacowany na 206 mln złotych. Środki będą wypłacane z Funduszu Pracy.

Jak wskazała minister rodziny i polityki społecznej, wsparciem będą objęte firmy z 34 powiatów położonych nad Odrą. Wsparcie będzie mogło trafić do 23 rodzajów firm, głównie z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Wnioski będzie można składać drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kryterium wsparcia

Wsparcie będą mogły otrzymać firmy, które zgłosiły co najmniej jedną osobę do ubezpieczenia społecznego.

Drugim kryterium będzie wysokość poniesionych strat. Dodatki trafią do przedsiębiorców, którzy zanotowali w sierpniu przychody co najmniej o 50 proc. niższe niż w czerwcu i lipcu 2022 roku lub w sierpniu 2021 roku.

Krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów – tak, by mógł być w razie potrzeb modyfikowany – wskazuje rząd.

Będzie go wyznaczał z jednej strony katalog określonych kodów według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD); z drugiej – lista powiatów nadodrzańskich.

Polecamy też: