{"vars":{{"pageTitle":"KE pozyskała 6 mld euro z obligacji. Pieniądze idą na program naprawy gospodarczej UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-z-ue","emisja-obligacji","komisja-europejska","najnowsze","odbudowa-gospodarki"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709223}} }
300Gospodarka.pl

KE pozyskała 6 mld euro z obligacji. Pieniądze idą na program naprawy gospodarczej UE

Komisja Europejska pozyskała 6 mld euro z obligacji UE w ramach kolejnej transakcji konsorcjalnej na rok 2024. Środki trafią na finansowanie programów m.in. NextGeneration EU. Całkowite zadłużenie UE wynosi obecnie 517 mld euro.

„Transakcja dotyczyła nowej obligacji o wartości 6 miliardów euro z terminem wykupu 5 października 2054 r. Rentowność nowej 30-letniej obligacji w ramach ponownej oferty wyniosła 3,385%, co odpowiada cenie 99,825%. Otrzymane oferty opiewały na kwotę 86 miliardów euro. Odpowiada to ponad 14-krotnemu wskaźnikowi nadsubskrypcji” – czytamy w komunikacie KE.

Wpływy z transakcji zostaną przeznaczone na finansowanie programów politycznych UE, podano także.

Wspólnymi wiodącymi menadżerami tej transakcji byli Credit Agricole CIB, Goldman Sachs Bank Europe SE, Morgan Stanley, NatWest Markets i Santander.

Komisja wydała obecnie około 59 mld euro ze swojego docelowego poziomu finansowania, wynoszącego 75 mld euro na pierwszą połowę 2024 r. Kolejną transakcję zaplanowano na 27 maja 2024 r.

Komisja Europejska wykorzystuje wpływy z emisji obligacji do finansowania wybranych programów politycznych UE. Przełomowym programem politycznym finansowanym obecnie z pożyczek UE jest program naprawy gospodarczej NextGenerationEU. UE wykorzystuje również emisję obligacji do finansowania pożyczek o wartości do 33 mld euro dla Ukrainy w ramach instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w latach 2024-2027.

W styczniu 2023 r. UE wprowadziła ujednolicone podejście do finansowania, rozszerzając strategię zróżnicowanego finansowania ustanowioną pierwotnie dla NextGenerationEU na wszystkie inne programy polityczne finansowane z pożyczek UE. Po wprowadzeniu tego podejścia UE finansuje swoje różne programy polityczne poprzez emisję jednomarkowych obligacji UE, a nie obligacji oddzielnie oznakowanych dla poszczególnych programów.

Dzięki obecnej transakcji UE wyemitowała obligacje UE o wartości 343 mld euro w ramach ujednoliconego podejścia do finansowania. Z zebranych wpływów wypłacono państwom członkowskim w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności prawie 228 mld euro. Kolejne 54 mld euro przeznaczono na inne programy UE korzystające z finansowania NextGenerationEU, podano.

Ponadto w 2024 r. w ramach instrumentu finansowego dla Ukrainy wypłacono Ukrainie ponad 6 mld euro, co stanowi uzupełnienie kwoty 18 miliardów euro wypłaconych Ukrainie w ramach pomocy makrofinansowej+ w 2023 r.

W komunikacie wskazano, że Komisja angażuje się w krótkoterminowe operacje zarządzania płynnością w celu potrzeb finansowych, dlatego zebrane kwoty nie będą koniecznie równe kwotom wypłaconym. Całkowite zadłużenie UE wynosi obecnie 517 mld euro.

Komisja zapowiada, że będzie wspierać wykorzystanie obligacji UE w umowach odkupu poprzez wprowadzenie opcji wykupu jeszcze w 2024 r.

Komisja Europejska jest uprawniona na mocy Traktatów UE do zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu Unii Europejskiej. Wszystkie emisje realizowane przez Komisję Europejską denominowane są wyłącznie w euro.

Zadłużenie UE jest gwarantowane przez budżet UE, a wpłaty do budżetu UE stanowią bezwarunkowy obowiązek prawny wszystkich państw członkowskich na mocy Traktatów UE, podała Komisja.

(ISBnews)