{"vars":{{"pageTitle":"KE zaniepokojona ustawą o wpływach rosyjskich. Może podjąć działania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agentura","komisja-europejska","najnowsze","parlament","pis","polska","rosja","rosyjska-agentura","sejm","sejm-rp","ustawa","wplywy-rosyjskie"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"31 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":575838}} }
300Gospodarka.pl

KE zaniepokojona ustawą o wpływach rosyjskich. Może podjąć działania

Jak podaje Komisja Europejska, w strukturach UE powstało swoiste zaniepokojenie przyjęciem ustawy w sprawie powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski. KE analizuje obecnie tę ustawę i w razie konieczności „nie zawaha się podjąć natychmiastowych działań”.

Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona przyjęciem w Polsce nowej ustawy ustanawiającej specjalną Państwową Komisję do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 – czytamy w komunikacie.


Czytaj także: Holenderski wywiad: Rosja może szykować sabotaż. Infrastruktura energetyczna zagrożona


Nowe przepisy budzą obawy, że mogą zostać wykorzystane do wpływania na możliwość ubiegania się przez osoby fizyczne o urzędy publiczne bez zapewnienia sprawiedliwego procesu.

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, poruszył tę kwestię z ministrami na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych.

Komisja Europejska analizuje obecnie tę nową ustawę i w razie konieczności nie zawaha się podjąć natychmiastowych działań – zapowiedziano.

Ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 została przyjęta przez Sejm w ubiegły piątek 26 maja [Izba niższa odrzuciła senackie veto do ustawy – red.]


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


W poniedziałek, 29 maja br. ustawę podpisał prezydent i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Regulacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Polecamy także: