{"vars":{{"pageTitle":"KE zatwierdza miliardowy program wsparcia dla polskich firm. Ma wesprzeć zieloną transformację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["klimat","komisja-europejska","najnowsze","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":725531}} }
300Gospodarka.pl

KE zatwierdza miliardowy program wsparcia dla polskich firm. Ma wesprzeć zieloną transformację

Baterie, panele słoneczne czy turbiny wiatrowe – to tylko niektóre z obszarów, które zostaną dofinansowane w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocy dla Polski. Na inwestycje w zieloną transformację trafi 1,2 mld euro.

Polski przemysł otrzyma znaczące wsparcie finansowe na zieloną transformację. Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro (około 5 mld złotych), który ma wspierać inwestycje w strategicznych sektorach gospodarki. Celem jest przyspieszenie przechodzenia na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji. Ramy te zostały przyjęte przez Komisję w marcu 2023 roku, a następnie zmodyfikowane w listopadzie 2023 roku oraz w maju 2024 roku.

Na co pójdą pieniądze?

Środki z programu mają trafić do przedsiębiorstw produkujących kluczowe urządzenia dla zielonej transformacji. Chodzi między innymi o baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła czy elektrolizery. Wsparcie obejmie również firmy zajmujące się produkcją urządzeń do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla.

Program przewiduje także pomoc dla przedsiębiorstw wytwarzających kluczowe komponenty wykorzystywane do produkcji wymienionych urządzeń, a także dla firm zajmujących się pozyskiwaniem niezbędnych surowców krytycznych.

Pomoc będzie udzielana w formie dotacji bezpośrednich. Komisja uznała, że polski program spełnia warunki określone w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Zielony Ład motorem zmian

Program wpisuje się w szerszy kontekst unijnej polityki klimatycznej. Jak podkreśla Komisja, zatwierdzony środek ma przyczynić się do realizacji celów planu przemysłowego Zielonego Ładu.

Dziś zatwierdziliśmy polski środek o wartości 1,2 mld euro mający wspierać inwestycje w urządzenia strategiczne, a mianowicie baterie, panele słoneczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla. Pomoże to przyspieszyć przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z celami planu przemysłowego Zielonego Ładu i celem UE w zakresie neutralności klimatycznej – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji, cytowana w komunikacie.

Wsparcie z ograniczeniami

Zatwierdzony program pomocy podlega szeregowi ograniczeń. Przede wszystkim pomoc będzie mogła być przyznawana tylko do 31 grudnia 2025 roku. Ponadto, wysokość wsparcia nie może przekraczać maksymalnych pułapów określonych w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Komisja zwraca uwagę, że program jest skonstruowany w taki sposób, by minimalizować ewentualne zakłócenia konkurencji na rynku wewnętrznym UE.

Jednocześnie zakłócenia konkurencji pozostają ograniczone – podkreśliła Vestager.

oprac. mach

Polecamy także: