Rząd koalicji Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy w tzw. drugim kroku może powstać 11-12 grudnia, zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
– Mam nadzieję, że […] jeżeli zostaną dochowane terminy, to moglibyśmy mieć rząd już 11-12 grudnia – poinformował Hołownia.
Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział natomiast, że przedstawi rząd w tzw. pierwszym kroku w ciągu 7-8 dni. W rozmowie z „Faktem” jako potencjalnych koalicjantów wymienił Trzecią Drogę oraz Konfederację.
Ile czasu daje Morawieckiemu konstytucja?
Z Konstytucji RP wynika, że dotychczasowy premier ma, licząc od 13 listopada (tego dnia Andrzej Duda powierzył mu misję stworzenia rządu) 14 dni na skompletowanie składu Rady Ministrów i złożenie przysięgi przed prezydentem. A następnie kolejne 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. To jest właśnie tzw. pierwszy krok konstytucyjny.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów (więcej niż połowa głosujących) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, czyli 230 osób.
W przypadku gdyby Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania, grupa posłów w tzw. drugim kroku przedstawi swojego kandydata na premiera, który otrzyma misję sformowania rządu. Po uzyskaniu wotum zaufania od Sejmu taki rząd – zgodnie z konstytucją – zostaje zaprzysiężony przez prezydenta. To drugi krok konstytucyjny, z którego chce skorzystać koalicja KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.
To też może Cię zainteresować:
- Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Tak przebiegały obrady
- Prezydent dotrzymał słowa. Misja utworzenia rządu dla Mateusza Morawieckiego
- Sejm wybrał marszałka, umowa koalicyjna zrealizowana. Spór o prezydium [AKTUALIZACJA]
- Premier Mateusz Morawiecki składa dymisję. Przedstawił działania rządu w czasie „czterech kryzysów” [AKTUALIZACJA]