{"vars":{{"pageTitle":"Klimatyzacja to już nie jest zbędny luksus. Upały to żniwa dla sprzedawców klimatyzatorów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","chlodzenie","klimatyzacja","najnowsze","ocieplenie-klimatu","upaly"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":588784}} }
300Gospodarka.pl

Klimatyzacja to już nie jest zbędny luksus. Upały to żniwa dla sprzedawców klimatyzatorów

Zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń rosło w ostatnich dwóch dekadach na świecie średnio o 4 proc. rocznie. To dwa razy szybciej niż na oświetlenie lub podgrzewanie wody. Upał zwiększa popyt na klimatyzatory, również w Polsce. W tym roku mogą paść rekordy. 

Upały skłaniają coraz więcej Polaków do montażu klimatyzacji. Także dlatego, że te urządzenia mogą przydać się nie tylko latem.

Ale to żar lejący się z nieba jest bezpośrednim powodem wzmożonego zainteresowania montowaniem klimatyzacji. A letnie miesiące w Polsce coraz częściej są upalne. Potwierdzają to obserwacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ubiegłym roku do szczególnie ciepłych miesięcy – w porównaniu z wieloletnią normą – należały czerwiec i sierpień. IMGW stwierdził, że w roku 2022 w prawie w całym kraju było ekstremalnie ciepło w czerwcu i sierpniu.

Według prognozy długoterminowej IMGW w lipcu tego roku średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie ma być w sierpniu.

Większe zainteresowanie klimatyzacją

Z roku na rok obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania usługami monterów klimatyzacji na naszej platformie. Oznacza to, że klimatyzacja nie jest już postrzegana przez Polaków jako zbędny luksus, ale stała się jednym ze standardowych elementów wyposażenia polskich domów i mieszkań – mówi 300Gospodarce Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.


Czytaj także: Ciepłe zimy, wczesne wiosny i wyższe temperatury. Klimatolog mówi, co nas czeka [WYWIAD]


Coraz większa liczba upalnych dni w Polsce przyczynia się do wzrostu popytu na klimatyzatory, obserwujemy to przede wszystkim w ostatnich latach – potwierdza Michał Sochacki, prezes spółki BeeIn, która prowadzi sprzedaż klimatyzatorów, pomp ciepła i fotowoltaiki.

Popularność klimatyzacji rośnie na całym świecie. Dane Międzynarodowej Agencji Energii pokazują, że w 2000 roku klimatyzatory miało nieco ponad 20 proc. gospodarstw domowych. W 2021 roku było to już 35 proc. W Europie wskaźnik ten wzrósł w latach 2000-2021 z 11,1 proc. do 18,1 proc.

Zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń na świecie rosło w średnim tempie 4 proc. rocznie między 2000 a 2021 rokiem. To dwa razy szybciej niż w przypadku oświetlenia lub podgrzewania wody.

Na popyt na klimatyzatory w Polsce wpływ ma także to, że w ofercie są dziś urządzenia, które można wykorzystać do ogrzewania domu zimą. Widzi to w swoich danych Oferteo.

Analizując dane z 2022 r. widzimy, że zainteresowanie usługami montażu trwało od kwietnia do października. W tym roku jednak już w styczniu nastąpił znaczny wzrost zapytań użytkowników. Jedną z przyczyn mogą być rosnące ceny ogrzewania, które skłoniły właścicieli mieszkań do szukania alternatywy w chłodniejsze dni i ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją – komentuje Karol Grygiel.

Różnice w liczbie zapytań w poszczególnych latach pokazuje grafika. Przy czym firma nie podaje dokładnych wartości.

Klienci szukają ekologicznych rozwiązań

Z kolei Michał Sochacki zwraca uwagę na inny trend. Klienci interesują się urządzeniami o lepszej efektywności energetycznej.

Branża klimatyczna dynamicznie się rozwija, a na rynku zaczynają pojawiać się klimatyzatory zasilane panelami solarnymi oraz urządzenia o mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na efektywność energetyczną klimatyzacji i jej wpływ na środowisko naturalne, więc w przyszłości to właśnie innowacyjne, ekologiczne technologie mogą zyskiwać na popularności – mówi.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Dla bardziej świadomych zmian klimatu osób decyzja o zakupie klimatyzatora może być trudna. Korzystanie z klimatyzacji to w końcu większe zużycie prądu, a energia elektryczna w Polsce wciąż produkowana jest głównie z węgla. Dodatkowym problemem może być wyciek substancji chłodzącej.

MAE w swoim raporcie wskazuje jednak, że efektywność wykorzystania energii przez klimatyzatory się poprawia. Przy czym wzrost efektywności powinien przyspieszyć, jeśli świat ma redukować emisję gazów cieplarnianych zgodnie z celami porozumienia paryskiego.

Rozwój urządzeń chłodniczych przyjaznych dla klimatu wymaga nie tylko urządzeń o wysokiej efektywności, ale także stosowania naturalnych czynników chłodniczych lub ich całkowitego braku – wskazuje także MAE.

Polecamy: