{"vars":{{"pageTitle":"KNF przystąpi do międzynarodowej grupy przeciwdziałającej zmianom klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["klimat","knf","komisja-nadzoru-finansowego","ngfs","srodowisko"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69960}} }
300Gospodarka.pl

KNF przystąpi do międzynarodowej grupy przeciwdziałającej zmianom klimatu

Komisja Nadzoru Finansowego przystąpi do Network for Greening the Financial System (NGFS), międzynarodowej organizacji zrzeszającej banki centralne i regulatorów rynków finansowych, działającej w obszarze ryzyka klimatycznego – ustaliła 300 Gospodarka.

„Zapadła decyzja, że Komisja Nadzoru Finansowego przystąpi do Network for Greening the Financial System (NGFS)” – powiedział 300Gospodarce Michał Kruszka, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w KNF.

Celem NGFS jest pomoc we wzmocnieniu globalnej odpowiedzi na wyzwania klimatyczne i założenia porozumienia paryskiego oraz zwiększenie roli systemu finansowego w zarządzaniu ryzykiem i mobilizowaniu kapitału na inwestycje ekologiczne i niskoemisyjne w szerszym kontekście zrównoważonego rozwoju.

W tym celu sieć określa i promuje najlepsze praktyki, które mają być wdrażane w ramach i poza członkostwem w NGFS oraz prowadzi lub zleca prace analityczne w zakresie zielonych finansów.

Stanisław Stefaniak z Fundacji Instrat w swoim working paper pt. „Klimatyczne wyzwania dla nadzoru finansowego w Polsce” stwierdza, że uczestnictwo w sieci ułatwi KNF wykształcenia własnych kompetencji w zakresie nadzoru nad klimatycznymi aspektami działalności instytucji finansowych.

Czytaj także:

Badanie: 37% Polaków inwestuje ponad 1 tys. zł w ekologiczne rozwiązania. Częściej są to mieszkańcy wsi niż dużych miast