{"vars":{{"pageTitle":"Kobiety jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni. Brakuje im tylko pewności siebie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["instytut-transportu-samochodowego","jazda-samochodem","kierowcy","kobiety","najnowsze","news","prowadzenie-samochodu","transport"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"8 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":689158}} }
300Gospodarka.pl

Kobiety jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni. Brakuje im tylko pewności siebie

Kobiety zachowują na drodze większą ostrożność, a także przestrzegają przepisów ruchu drogowego i zachowują kulturę na drodze, wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Transportu Samochodowego. Wszystkie składowe dają jeden wniosek wypadków spowodowanych przez kobiety jest mniej niż przez mężczyzn. 

Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego za 2023 rok ukazują, że kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały 28,2 proc. wypadków drogowych. W przypadku mężczyzn było to blisko 70 proc. (69,2 proc). Statystyka przemawia więc na korzyść pań.

Także dane z WHO przynoszą spójne wyniki. Wskazują, że kobiety są narażone na śmierć w wyniku wypadku drogowego mniej niż mężczyźni. Ryzyko uczestniczenia w wypadku jest (w przeliczeniu na 1 km podróży) dla kobiet 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Kobiety mniej ryzykują

Mimo, że ponad 40 proc. kobiet jest posiadaczkami prawa jazdy kategorii B, to były one odpowiedzialne za 28,2 proc. wypadków drogowych.

Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS komentuje, że „kobiety mogą mieć mniejsze zaufanie do swoich umiejętności za kierownicą, co może wynikać z ich niższej pewności siebie”.

Analizy ITS ukazują również, że kobiety znacznie rzadziej prezentują różne formy zachowań ryzykownych na drodze.

– Kobiety zdecydowanie rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Nawet jeśli zdarzy im się to zrobić, różnica w wartościach jest znacząca na korzyść kobiet. Rzadziej też dopuszczają się niebezpiecznych manewrów, takich jak zajeżdżanie drogi, gwałtowne hamowanie czy jazda na zderzaku. Kobiety za kierownicą są bardziej opanowane i rzadziej ulegają negatywnym emocjom, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy – tłumaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu z ITS.

– Oczywiście nie można uogólniać i należy pamiętać, że styl jazdy nie zawsze jest zdeterminowany płcią. Niemniej jednak, badania wyraźnie pokazują, że kobiety częściej stawiają na bezpieczeństwo i rozsądek na drodze – dodaje dr Ewa Odachowska-Rogalska, cytowana w komunikacie.

„Męski styl jazdy” jest jednak obecny wśród kobiet. Brawurową jazdą cechują się przede wszystkim młode kobiety. Mimo to według statystyk kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 miliona przejechanych kilometrów. U mężczyzn to 4,7 miliona kilometrów.

Polecamy: