{"vars":{{"pageTitle":"Kodeks dla sztucznej inteligencji. Państwa G7 mają stworzyć zbiór zasad dla firm pracujących nad AI","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","g7","najnowsze","regulacje","sztuczna-inteligencja","technologia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":617249}} }
300Gospodarka.pl

Kodeks dla sztucznej inteligencji. Państwa G7 mają stworzyć zbiór zasad dla firm pracujących nad AI

Grupa G7, czyli najbardziej uprzemysłowionych państw świata, ma uzgodnić kodeks postępowania dla firm pracujących nad zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji – wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reuters. Kodeks ma być jedną z metod zapobiegania niewłaściwemu wykorzystaniu tej technologii.

Zgodnie z zapisami w dokumencie, na jaki powołują się dziennikarze agencji, przyjęcie kodeksu miałoby być dobrowolne, ale jednocześnie ma on stanowić drogowskaz dla krajowych regulacji AI w kontekście obaw o prywatność użytkowników, ale bezpieczeństwa stosowania narzędzi sztucznej inteligencji.

11-punktowy kodeks „ma na celu promowanie bezpiecznej, zabezpieczonej i godnej zaufania AI na całym świecie i będzie stanowił dobrowolne wskazówki dla działań organizacji opracowujących najbardziej zaawansowane systemy AI, w tym najbardziej zaawansowane modele bazowe i systemy AI generatywnej” – głosi dokument G7.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Kodeks wzywa firmy do podjęcia odpowiednich działań w celu identyfikacji, oceny i łagodzenia ryzyka na wszystkich etapach cyklu życia AI, a także do radzenia sobie z incydentami i wzorcami niewłaściwego wykorzystania po wprowadzeniu produktów AI na rynek.

Firmy powinny publikować raporty na temat możliwości, ograniczeń, wykorzystania i niewłaściwego wykorzystania systemów AI, a także inwestować w solidne kontrole bezpieczeństwa.

Reuters zwraca uwagę, że w czołówce regulatorów jest Unia Europejska. Natomiast członkowie grupy G-7, jak Japonia i Stany Zjednoczone, do tej pory traktowały rozwój technologii sztucznej inteligencji znacznie bardziej liberalnie. Agencja przytacza też przykłady państwa Azji Południowo-Wschodniej, które nie zdecydowały się na ścisłe regulacje chcą pobudzić rozwój sektora.

Grupa G7 to Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W szczytach G-7 uczestniczy też przedstawiciel Unii Europejskiej.

Polecamy też: