{"vars":{{"pageTitle":"Kolorowy plastik jest bardziej szkodliwy. Oto najnowsze badania o mikroplastiku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","mikroplastik","najnowsze","plastik","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"31 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":711552}} }
300Gospodarka.pl

Kolorowy plastik jest bardziej szkodliwy. Oto najnowsze badania o mikroplastiku

Naukowcy wzywają firmy do zaprzestania produkcji butelek, opakowań, zabawek i mebli ogrodowych z jaskrawo kolorowego plastiku. Dlaczego? Odkryli, że czerwony, niebieski i zielony plastik szybciej rozkłada się na mikroplastik, niż ten o stonowanych kolorach.

Czerwony, niebieski i zielony plastik stają się bardziej kruche. Jednocześnie plastik w kolorze czarnym, białym i srebrnym pozostał niezmieniony przez cały okres badań, który trwał trzy lata – wykazał zespół naukowców z Uniwersytetu Leicester.

Skala zanieczyszczenia środowiska spowodowana odpadami plastikowymi jest ogromna, a mikroplastik można znaleźć niemal wszędzie. Mikroplastik już dawno odnaleziono w ciele człowieka, a niedawne badania wykazały obecność mikroplastiku w łożyskach.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii oraz z Uniwersytetu w Kapsztadzie, stwierdzono, że plastik o tej samej kompozycji degraduje się w różnym tempie w zależności od koloru.

Eksperyment polegał na sprawdzaniu zmian kolorowych nakrętek od butelek pozostawionych na powietrzu przez 3 lata.

– Próbki pozostawione na dachu w Leicester i te zebrane na wietrznej plaży na południowym krańcu Afryki wykazują podobne wyniki. Eksperymenty pokazały, że nawet w stosunkowo chłodnym i pochmurnym środowisku w ciągu zaledwie trzech lat można zaobserwować ogromne różnice w powstawaniu mikroplastiku – poinformowała dr Sarah Key, która kierowała projektem.


Zobacz też: Co nam daje ultraprzetworzona żywność? Depresję, cukrzycę, bezsenność i śmierć


Czas zredukować kolory plastiku!

Badanie sugeruje, że producenci powinni zwrócić większą uwagę na kolor krótkotrwałych produktów plastikowych. Według naukowców należy zamienić wykorzystywanie kolorowych opakowań i innych wyrobów plastikowych na czerń i biel, aby zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem.

Badania wykazały, że czarne, białe i srebrne barwniki chronią plastik przed szkodliwym promieniowaniem UV, podczas gdy inne pigmenty tego nie robią. Promieniowanie UV zmienia strukturę polimerową plastiku, czyniąc go kruchym i podatnym na fragmentację.

Producenci powinni brać te badania pod uwagę, przy projektowaniu plastikowych przedmiotów i opakowań. Dla przedmiotów używanych na zewnątrz lub wystawionych na długotrwałe działanie światła słonecznego, takich jak plastikowe meble ogrodowe także dlatego, że przedłuża się ich żywotność – podkreślają naukowcy.

Czytaj także: