Komisja Europejska przedstawiła nową „strategię dotyczącą technologii 4.0 i światów wirtualnych”. To zapowiadana od dawna inicjatywa nakierowana na włączenie się w rozwój tzw. metavers (metawersum).
Metaverse czy metawersum to koncepcja nowego etapu rozwoju internetu, w której świat wirtualny płynnie przeplata się ze światem realnym. Kluczową rolę odgrywają urządzenia i usługi rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a duża część pracy i życia społecznego przenosi się do wirtualnych przestrzeni.
Paradoksem strategii KE jest fakt, że w samym tekście słowo „metaverse” nie pada ani razu. Jest to znaczący kontrast z wypowiedziami przedstawicieli KE jeszcze z jesieni ubiegłego roku. Wtedy mogło się wydawać, że ta technologia będzie kolejnym przełomem w internecie.
KE przywołuje szacunki mówiące o globalnej wartości gospodarczej wirtualnych światów na poziomie 800 mld euro w 2030 r. i 860 tys. nowych miejsc pracy w UE wynikających z rozwoju technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
W praktyce jednak podawane są tylko potencjalne przykłady zastosowań nowych technologii w medycynie, rolnictwie czy ochronie dziedzictwa kulturowego. Proponowane w strategii działania w przeważającej mierze odnoszą się do już istniejących inicjatyw, jak poprawy kompetencji cyfrowych, wsparcia dla sektorów kreatywnych czy prac w zakresie zarządzania internetem.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Inicjatywa Komisji pojawia się w czasie, gdy koncepcja metaverse przechodzi załamanie, kilka miesięcy po pęknięciu napompowanej bańki oczekiwań. Nawet Meta, firma, która zmieniając w 2020 r. nazwę z Facebook na Meta, wprowadziła koncepcję metaverse do głównego nurtu dyskusji, zdaje się od niej odcinać.
Obecnie to sztuczna inteligencja i jej zastosowania zdobywają najwięcej rozgłosu i przyciągają uwagę inwestorów i mediów. W przypadku tych drugich w skali znacznie większej niż kiedykolwiek metaverse.
Koncepcja metaverse pod wieloma względami okazała się pusta, jednak cały czas związane z nią technologie niosą potencjał zmiany i rozwoju w wielu innych dziedzinach. Być może opisywane w Komunikacie KE zastosowania w medycynie, edukacji czy przemyśle okażą się przydatne i rozwojowe.
W tym kontekście warto podkreślić nacisk na tworzenie standardów w obszarze interoperacyjności i wsparcie dla rozwiązań typu open-source. Obecnie internet doświadcza quasi-monopolizacji, a europejska gospodarka cyfrowa jest słaba. Dlatego budowanie platform dla nowych usług bazujących na zasadzie otwartości i współpracy jest kluczowe z punktu widzenia Europy.
Czytaj także:
- Metawersum nie sprzedaje się tak dobrze, jak miało. Ale nadzieja biznesu umiera ostatnia
- Podatki międzynarodowych firm mają być jawne. Komisja Europejska wzywa do zmian w prawie
- Konto w banku to dla młodych rzecz normalna. Ale dbałość o zabezpieczenia już nie
- Dziesięć boisk na minutę. W takim tempie świat traci lasy, mimo politycznych deklaracji