{"vars":{{"pageTitle":"Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. "To sygnał ostrzegawczy dla reszty Europy"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","gazociag-jamalski","import-surowcow","import-z-rosji","inwazja-rosji-na-ukraine","main","pgnig","polityka","rosja","surowce","wojna","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296957}} }
300Gospodarka.pl

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. „To sygnał ostrzegawczy dla reszty Europy”

Od środy 27 kwietnia Gazprom całkowicie wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Polski i Bułgarii. Rosyjski koncern przekazał informację o wstrzymaniu polskiej grupie PGNiG i bułgarskiemu operatorowi Bułgargaz. To świadczy o gotowości Kremla do używania dostaw energii jako środka w trwającej wojnie i zarazem sygnał ostrzegawczy dla reszty Europy – wskazują komentatorzy.

Informacje o planowanym wstrzymaniu dostaw podało wczoraj PGNiG. O zatrzymaniu eksportu do Polski świadczą również dane przesyłowe z gazociągu jamalskiego, wskazuje agencja prasowa Reuters.

Wstrzymanie dostaw w środę rano budzi obawy, że Rosja może zakręcić kurki gazowe sojusznikom Ukrainy w ramach tego, co nazywa „szantażem gazowym” – komentują dziennikarze agencji.

Reuters podkreśla, że zarówno Polska, jak i Bułgaria to członkowie NATO, jak i UE.

Sytuacja zaistniała pomiędzy Gazpromem a PGNiG jest pierwszym testem w większej próbie sił między Europą a Rosją dotyczącej płatności za surowce w rublach. Sugeruje też, że Moskwa jest gotowa odcinać dostawy dla Europy, które pozwalały do tej pory Kremlowi finansować trwającą wojnę – wskazują dziennikarze „Financial Times”.

Cytowany przez dziennik Laurent Ruseckas, analityk ds. energii w S&P Global, ocenia z kolei, że wstrzymanie dostaw do Polski i Bułgarii to „sygnał ostrzegawczy dla reszty Europy”.

Jak podaje PGNiG, Polska jest przygotowana na ten scenariusz, a dostawy gazu do polskich odbiorców są obecnie realizowane bez zakłóceń.

Także ministra środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rząd ds. strategii energetycznej Piotr Naimski wskazują, że nie ma zagrożenia dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego:

Zapewnienia ze strony polskich operatorów i przedstawicieli rządu „nie uspokoiły jednak uczestników rynku”, wskazują ekonomiści banku PKO BP w środowym dzienniku rynkowym. I dodają:

Notowania złotego pozostały do końca sesji na zbliżonych do osiągniętych minimów poziomach. Nagły wzrost lokalnej awersji do ryzyka wywołany powyższą informacją w połączeniu z najsilniejszym od dwóch lat dolarem tworzą niekorzystny klimat inwestycyjny dla polskiej waluty, stąd też kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą pozostać na podwyższonych poziomach w najbliższych dniach.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND