{"vars":{{"pageTitle":"Koncesja dla Elektrowni Turów. Greenpeace dopuszczony do postępowania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["anna-moskwa","greenpeace","michal-kurtyka","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","postepowanie","turow"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":231487}} }
300Gospodarka.pl

Koncesja dla Elektrowni Turów. Greenpeace dopuszczony do postępowania

Ministra Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, dopuściła Greenpeace do postępowania o wydanie koncesji na wydobycie węgla w Turowie do 2044 roku – informuje organizacja ekologiczna.

Wydana w 2019 roku decyzja środowiskowa umożliwiająca przedłużenie działania kopalni w Turowie do 2044 roku została zaskarżona w różnych krajowych postępowaniach administracyjnych. W czerwcu fundacja Greenpeace odwołała się od decyzji ministra klimatu i środowiska, przyznającej spółce PGE GiEK koncesję na wydobycie węgla z odkrywki Turów do 2044 roku. Jednak ministerstwo odmówiło organizacji udziału w postępowaniu na prawach strony.

“W równoległym postępowaniu Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał ministrze klimatu i środowiska dopuścić Greenpeace do postępowania koncesyjnego. Daje to organizacji możliwość skutecznego zaskarżenia wydanej koncesji. W związku z wyrokiem sądu ministra Anna Moskwa będzie musiała przeanalizować wydaną w kwietniu decyzję przyznającą PGE GiEK koncesję wraz z uwzględnieniem wszystkich podnoszonych przez Greenpeace argumentów” – informuje Greenpeace.

Organizacja twierdzi, że były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wydając koncesję na wydobycie węgla w Turowie do 2044 roku, nie rozpoznał należycie kwestii wpływu rozbudowy odkrywki na klimat i środowisko, a także nie uwzględnił interesu publicznego w ocaleniu zabytkowej miejscowości Opolno-Zdrój. Greenpeace uważa też, że wydana koncesja jest także niezgodna z decyzją środowiskową.

Turów: o co chodzi?

Kompleks w Turowie to trzeci po Bełchatowie i Koninie producent węgla brunatnego w kraju. Konflikt wokół wydobycia węgla brunatnego w Turowie sięga wielu miesięcy wstecz. Kluczowe etapy konfliktu:

Październik 2019: burmistrzowie miast w Niemczech i Czechach, sąsiadujących z kopalnią w Turowie, zaapelowali do Komisji Europejskiej w sprawie ochrony okolicznych wód przed wpływem działania kopalni.

Marzec 2020: Polski rząd przedłużył koncesję na działanie KBW Turów do 2026 roku.

Kwiecień 2020: Minister Kurtyka przedłuża koncesję dla kopalni w Turowie do 2044 roku.

Wrzesień 2020: Czesi skarżą do Komisji Europejskiej decyzję o wydaniu koncesji, twierdząc, że tą decyzją Polska złamała cztery dyrektywy UE oraz zasadę lojalnej współpracy między państwami członkowskimi z Traktatu o Unii Europejskiej.

Grudzień 2020: Komisja Europejska ogłosiła opinię w ramach postępowania wszczętego przez Czechy przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Według niej Polska popełniła pewne naruszenia prawa UE, które Czechy podnosiły w swojej skardze.

Luty 2021: Na tej podstawie Czesi pozywają Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów oraz przedłużeniem koncesji na jej działanie do 2026 roku.

Maj 2021: oddano do użytku “ostatni w PGE” blok energetyczny opalany węglem brunatnym w Turowie.

TSUE wezwał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobywania węgla brunatnego w kopalni Turów. To środek tymczasowy, którego Polska nie zastosowała.

Czerwiec 2021: Komisja Europejska dołączyła do pozwu przeciwko Polsce jako strona.

Czechy złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Polski Sejm przyjął poprawki, które zabraniają wydłużania koncesji na wydobycie węgla brunatnego, kamiennego oraz siarki bez decyzji środowiskowej. Nowelizacja usuwa także przepisy umożliwiające przedłużenie jednorazowo koncesji na wydobycie bez takiej decyzji.

Rozpoczynają się polsko-czeskie negocjacje ws. porozumienia.

Wrzesień 2021: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. To kara za na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Negocjacje trwają.

PGE kontra TSUE. Czy wyrok ws. Turowa jest „niesolidarny” wobec Polski?