Produkcja przemysłowa w grudniu 2022 r. wzrosła o 1 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, podał GUS. To mniej niż spodziewali się ekonomiści.
Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.
Kondycja polskiego przemysłu jest gorsza niż się spodziewano. Tzw. konsensus rynkowy dla wyniku produkcji w grudniu 2022 r. wynosił 1,7 proc. rok do roku
Dane GUS pokazują również, że odczyt pogorszył się względem opublikowanego miesiąc wcześniej. Wtedy produkcja rosła rok do roku, a wynik wynosił 4,6 proc.
Poniżej prezentujemy wykres obrazujący dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce od stycznia 2006 roku. Wykres jest interaktywny. Aby odczytać dokładną daną za konkretny miesiąc należy najechać na nią kursorem.
Dane o produkcji stanowią jedną z kluczowych informacji, pozwalającą ocenić stan gospodarki. Dla ekonomistów są pomocne w prognozowaniu m.in. tempa wzrostu gospodarczego.
Konsumpcja hamuje, wzrost PKB też. Są dane o za III kwartał
Dane o produkcji w poprzednim miesiącu w podziale na branże przedstawiają się następująco:
- Górnictwo i wydobywanie: -6,9 proc.
- Przetwórstwo przemysłowe: 3,4 proc.
- Naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń: 4 proc.
- Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę: -16,3 proc.
- Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja: 1,8 proc.
Według oficjalnej definicji GUS produkcja sprzedana przemysłu to wartość wyrażona w bieżących cenach bazowych, czyli bez uwzględnienia podatku od towarów i usług (VAT), podatku akcyzowego, ale łącznie z wartością otrzymanych dotacji do produktów (wyrobów i usług).
Produkcja będzie jeszcze hamować
Ekonomiści zwracają uwagę, że ostateczne dane GUS są słabsze od oczekiwań. Dotyczy to zarówno produkcji przemysłowej, jak i produkcji budowlano montażowej.
Listopad cieszył optymistów, grudzień daje satysfakcję pesymistom. Wszystkie trzy wskaźniki aktywności rozczarowały:
– produkcja przemysłowa hamuje z 4,5 do 1,0% r/r
– produkcja budowlana z 4,0 do -0,8% r/r
– sprzedaż detaliczna z 1,6 do 0,2% r/r
W I kw. będą tu same minusy. pic.twitter.com/joEAMKZYUw— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 23, 2023
Eksperci z Banku ING podkreślają, że nadal nieźle wypadają branże eksportowe. Gorzej jest tam, gdzie energia jest kluczowym kosztem w produkcji.
W gru-22 dalsze stopniowe hamowanie produkcji, utrzymał się wzrost ale tylko 1%r/r vs 4,5%r/r w lis-22, blisko oczekiwań (ING 1,2; konsensus 1,7). Z jednej strony wciąż mocne działy eksportowe dzięki poprawie dostaw, z drugiej słabo przemysł ciężki (energia, metalurgia, chemia). pic.twitter.com/chFwfvMLkD
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) January 23, 2023
Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówi, że obecne hamowanie tempa wzrostu produkcji to zjawisko ogólnoeuropejskie.
– Spodziewamy się stagnacji w przemyśle w kolejnym kwartale, jednak prawdopodobnie uda się uniknąć głębokich spadków. Badania przedsiębiorstw wskazują na lekką poprawę nastrojów. Spada jednak liczba nowych zamówień. Badania koniunktury PIE i BGK wskazują, że tylko 11% przedsiębiorstw otrzymało więcej zleceń niż przed miesiącem – napisał w komentarzu do danych GUS.
Nasze inne teksty o bieżących danych z gospodarki:
- Ile wynosi inflacja w Polsce. Aktualne dane GUS
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
- Średnia krajowa płaca w przedsiębiorstwach. Najnowsze informacje
- Sprzedaż detaliczna w ostatnim miesiącu. Bieżący raport GUS
- To tutaj zarabia się najwięcej. GUS podał aktualne dane
- Najbogatsza nadal jest Warszawa. Ale inne regiony ją gonią
- Sprawdź, czy jesteś bogatszy od innych. Oto pięć wskaźników, które pomogą to ocenić