{"vars":{{"pageTitle":"Korea pomoże w finansowaniu budowy polskiej elektrowni jądrowej. Ale jest warunek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","inwestycje","khpn","korea-poludniowa","lubiatowo-kopalino","polityka"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":322038}} }
300Gospodarka.pl

Korea pomoże w finansowaniu budowy polskiej elektrowni jądrowej. Ale jest warunek

Rząd Republiki Korei zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej – jeśli zostanie wybrana koreańska oferta. W budowie elektrowni Lubiatowo-Kopalino chce uczestniczyć koreańską firma Korean Hydro & Nuclear Power (KHNP).

W kwietniu KHNP przedstawiła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

6W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Korea Hydro zadeklarowali, że spółka jest gotowa objąć pewien udział kapitałowy w polskim projekcie elektrowni jądrowej w przypadku wyboru jej oferty.

O gotowości wsparcia dla polskich planów ze strony koreańskiego rządu poinformował minister handlu, przemysłu i energii Korei, Chang-Yang Lee.

– Większość środków finansowych na realizację projektu zostanie pozyskana dzięki wsparciu koreańskich agencji kredytów eksportowych (ECA), takich jak Korea Export-Import Bank, Korea Trade Insurance Corporation, itp. oraz inwestycji KHNP w akcje. Rząd koreański zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej – napisał Lee w odpowiedzi na przesłane pytania polskich dziennikarzy.

Dodał, że Korea ma doświadczenie w udanym finansowaniu projektu elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprzez inwestycje kapitałowe głównego wykonawcy, KEPCO oraz pożyczki z ECA.

Nie tylko atom

Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei dostrzega wiele dziedzin możliwej współpracy gospodarczej z Polską i obszarów zwiększenia poziomu inwestycji, oprócz zainteresowania energetyką jądrową, poinformował minister Chang-Yang Lee.

Zarówno polski, jak i koreański rząd dostrzegają znaczenie zastosowania energii jądrowej w polityce energetycznej w celu osiągnięcia neutralności węglowej i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym uważamy, że oprócz energetyki jądrowej istnieje możliwość omówienia współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak baterie, wodór czy sektor IT – wskazał.

Koreańskie firmy chcą też zwiększać inwestycje w Polsce w związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na instalacje energii odnawialnej. Ponadto minister spodziewa się, że otworzą się nowe możliwości współpracy dla polskich i koreańskich firm w przypadku nowych projektów w następstwie niedawnego wzrostu LNG w Europie.

Nasz rząd, wraz z firmami pochodzącymi z Korei, będzie z uwagą przyglądał się i analizował możliwe sposoby wejścia do Polski – wskazał.

Zdaniem ministra, współpraca pomiędzy Polską, która jest na drodze do transformacji w kierunku przemysłu high-tech, a Koreą, krajem posiadającym światowej klasy infrastrukturę produkcyjną i cyfrowo-informatyczną, pozwoli obu narodom być strategicznymi partnerami w układzie korzystnym dla obu państw.

Polecamy też: