Korea Południowa zniosła embargo na import wieprzowiny i drobiu z krajów UE. Na zniesieniu zakazu może skorzystać piętnaście państw Wspólnoty.
Do tej pory obowiązywał zakaz importu do Korei wieprzowiny i drobiu z UE. Był on efektem występowania na terenie Unii pomoru świń i ptasiej grypy. UE zabiegała o zniesienie embarga, bo we Wspólnocie działa system regionalizacji. Dzięki niemu ogniska chorób zwierząt hodowlanych są ograniczane do regionu, w którym wystąpiły – podaje Komisja Europejska.
Korea Płd. nie uznała do tej pory tych metod za wystarczające. Teraz, po ich uznaniu, możliwy będzie eksport z tych obszarów w państwach UE, które są wolne od chorób.
Koniec embarga
– W wyniku intensywnej współpracy na wysokim szczeblu między Komisją Europejską a Republiką Korei, kraje Unii Europejskiej mogą od dziś łatwiej eksportować wieprzowinę i drób do Republiki Korei – poinformowała Komisja Europejska.
Decyzja dotyczy jedenastu państw, które eksportują drób i czternastu eksporterów wieprzowiny. W obu grupach państw jest Polska.
– Ta decyzja może odblokować dla UE eksport o wartości 1 mld euro w kolejnych latach – podała KE.
Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi Republiki Korei (MAFRA) podjęło decyzję o usunięciu długotrwałej bariery handlowej, która wpływała na wywóz produktów wieprzowych i drobiowych w Unii. Korea uznała w końcu za wystarczające środki podjęte przez UE w celu zwalczania ognisk afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy.
Po przeprowadzeniu oceny technicznej Korea uznała, że handel może nadal odbywać się bezpiecznie z obszarów wolnych od choroby z państw członkowskich UE, podsumowano.
Kraje, które uzyskały zezwolenie na eksport drobiu i produktów drobiowych do Republiki Korei to poza Polską Belgia, Dania, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Szwecja oraz Węgry. Wieprzowinę będą mogły eksportować wszystkie te kraje poza Litwą. a dodatkowo Słowacja, Austria, Irlandia i Portugalia.
Polecamy też:
- Korea pomoże w finansowaniu budowy polskiej elektrowni jądrowej. Ale jest warunek
- Branża mięsna: Tak dużego zagrożenia wstrzymania produkcji dotąd nigdy nie było [WYWIAD]
- Mięsny biznes. Na hodowli zwierząt zarabia się miliardy
- Pieczarkowa potęga. Z Polski pochodzi jedna trzecia światowego eksportu
- 30 proc. prowizji za transakcje w sklepach mobilnych? Korea i UE chcą z tym walczyć