{"vars":{{"pageTitle":"Koreańska firma chce zbudować pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Zapowiada angażowanie polskich firm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","khnp","korea-poludniowa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":318735}} }
300Gospodarka.pl

Koreańska firma chce zbudować pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Zapowiada angażowanie polskich firm

Korea Hydro & Nuclear Power zakłada 40 proc. udziału polskich firm w budowie pierwszego bloku jądrowego, jeśli to jej oferta zostanie wybrana. Grupa jest zainteresowana pakietem współpracy z Polską również w innych dziedzinach niż energetyka jądrowa.

Koncern energetyczny KHNP obsługuje duże elektrownie jądrowe i wodne w Korei Południowej. Odpowiadają one za około 27 proc. wszystkich dostaw energii elektrycznej w tym kraju.

W kwietniu 2022 roku KHNP przedstawiła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. O planach firmy poinformował wiceprezes KHNP Yoh-Shik Nam podczas briefingu dla polskich dziennikarzy w Gyeongju.

Przy budowie pierwszego bloku oczekujemy 40 proc. udziału polskich firm, a przy budowie kolejnych bloków aż 70 proc. Aby osiągnąć ten cel, staramy się cały czas konsultować się z polskimi przedsiębiorstwami, także z koreańskimi firmami działającymi w Polsce, dla których polskie firmy mogą być dostawcami – powiedział.

Dodał, że KHNP stara się również zaangażować koreańskie przedsiębiorstwa, jednak dziś nie precyzuje ich udziału.

Korea i Polska mają dobrą współpracę nie tylko w dziedzinie gospodarki, ale i w innych obszarach. Składając ofertę, przygotowaliśmy pakiet propozycji współpracy także poza obszarem energetyki jądrowej – dodał Yoh-Shik Nam.

Wymienił takie obszary, jak: półprzewodniki, wodór i tzw. czwarta rewolucja przemysłowa.

Dodatkowo Korea Hydro & Nuclear Power jest gotowa objąć pewien udział kapitałowy w polskim projekcie elektrowni jądrowej w przypadku wyboru jej oferty.

Polski rząd poszukuje udziałowca, który obejmie 40 proc. w projekcie jądrowym. KHNP pokryje część zaangażowania finansowego w postaci objęcia udziałów. Pozostała część finansowania może pochodzić od banków i innych instytucji finansowych – powiedział prezes KHNP podczas briefingu.

Całkowity czas realizacji projektu to około 10 lat, w tym pierwsze 5 lat zajmie projektowanie i pozyskiwanie pozwoleń. Kolejne lata to czas poświęcony na samą budowę – podaje firma.

Grupa nie widzi zagrożenia dla harmonogramu w przypadku konieczności pozyskania nowej decyzji środowiskowej.

Gdzie są dziś najniższe ceny benzyny. Krótki paliwowy przewodnik po Europie