{"vars":{{"pageTitle":"W 2020 ekstremalne zjawiska pogodowe kosztowały USA rekordowo dużo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["fale-upalow","katastrofy-naturalne","klimat","koszty-zmian-klimatu","powodzie","pozary","susze","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74606}} }
300Gospodarka.pl

W 2020 ekstremalne zjawiska pogodowe kosztowały USA rekordowo dużo

Miniony rok, ex aequo z 2016, był najgorętszy w historii pomiarów, a w Europie w ogóle najgorętszy w historii. Wzrostowi temperatur towarzyszyły ekstremalne zjawiska pogodowe, które pochłonęły miliardy dolarów.

Rok 2020 był o 0,6 stopnia gorętszy niż średnia dla lat 1980-2010 i o 1,25 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia z czasów przedprzemysłowych (1850-1900) – wynika z pomiarów europejskiego programu monitorującego klimat Copernicus.

W dodatku, ostatnich 6 lat było sześcioma najgorętszymi w historii pomiarów. Europa odnotowała najgorętszy rok w swojej historii, Syberia i Arktyka odnotowały temperatury wyższe od średniej o 6 stopni, a ilość dwutlenku węgla w atmosferze nadal wzrasta.

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Destabilizacja trwającej przez tysiące lat równowagi klimatycznej to nie tylko sam wzrost temperatury. Towarzyszą mu coraz częstsze i groźniejsze zjawiska, takie jak pożary, huragany, susze czy powodzie.

Jak podaje The Guardian, w 2020 roku straty w Stanach Zjednoczonych powiązane z pogodą i ze zmianami klimatu były rekordowo wysokie.

Kraju dotknęły nie tylko pożary, ale i sezon huraganów. Około sześciu pożarów, które miały miejsce w 2020 roku w Kalifornii, uznano za największe w historii pomiarów.

W Zatoce Meksykańskiej odnotowano 12 tropikalnych sztormów. Koszt siedmiu z nich oszacowano jako przewyższający miliard dolarów. Oprócz tego Stany Zjednoczone dotknęła susza, fale upałów i katastrofy związane z tornadami.

Rok 2020 był jednym z pięciu najcieplejszych w historii pomiarów w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te lata miały miejsce od 2012 roku.

USA zawsze nawiedzały fale upałów i huragany, ale naukowcy potwierdzili, że ich niszczycielska siła wzrasta wraz z ogrzewaniem się klimatu.

W sumie raport o katastrofach w USA wymienia 22 poważne katastrofy naturalne w 2020 roku. Każda z nich kosztowała więcej niż miliard dolarów, a łączny ich koszt oszacowano na 95 miliardów dolarów. Co gorsza, wiązały się one z utratą życia co najmniej 262 osób, a pożary strawiły obszar wielkości stanu Maryland.

Nie tylko w Stanach Zjednoczonych

W tym artykule pisaliśmy o tym, że 2020 rok przyniósł więcej kosztownych katastrof na całym świecie. Były to na przykład powodzie w Chinach i Indiach, które pochłonęły odpowiednio 32 i 10 miliardów dolarów.

Do powiązanych z ogrzewaniem się planety zjawisk należą coraz dłuższe i groźniejsze sezony pożarów – np, te w Australii, które kosztowały około 5 miliardów dolarów. Natomiast koszty plagi szarańczy w Afryce Wschodniej w 2020 roku organizacja Christian Aid wyceniła na 8,5 mld dolarów.

“Wszystko to miało miejsce przy średnim globalnym wzroście temperatury o 1°C, co podkreśla wrażliwą korelację między przeciętnymi warunkami a ekstremalnymi zdarzeniami” – powiedziała dr Sarah Perkins-Kirkpatrick, klimatolożka z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.

Ekspertyza: Polskie zasoby wodne są niemal najmniejsze w Europie. W przyszłości będziemy toczyli o nie wojny