{"vars":{{"pageTitle":"Koszulka EKG z nanorurek węglowych. Rozmowa z prof. Tomaszem Bonclem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["kongres-3w","koszulka-ekg","najnowsze","nano-carbon-group","politechnika-slaska","tomasz-boncel"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"11 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641272}} }
300Gospodarka.pl

Koszulka EKG z nanorurek węglowych. Rozmowa z prof. Tomaszem Bonclem

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Bonclem z Politechniki Śląskiej.

Profesor Tomasz Boncel jest kierownikiem Nano Carbon Group na Politechnice Śląskiej, która stworzyła koszulkę EKG pozwalającą na monitorowanie akcji serca w trybie holterowskim, czyli wydłużonym – 72 godziny i wyżej.

– Koszulka jest wykonana z ultradługich nanorurek węglowych, które są syntetyzowane w naszym laboratorium. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad ich właściwościami. Prace nad koszulką trwały około 2,5 roku. W tym czasie naukowcy musieli opracować sposób syntezy nanorurek, który pozwoliłby na uzyskanie ich w ilości i jakości niezbędnej do produkcji koszulki. Musieli również opracować technologię przenoszenia nanorurek na materiał tekstylny – mówił prof. Boncel.

Koszulka będzie dostępna na rynku

Koszulka NanoEKG może być wykorzystywana do monitorowania pacjentów z chorobami serca, w tym z chorobą wieńcową, niewydolnością serca i arytmią. Ma zastosowanie także w badaniach naukowych.

– W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia spin-offu, który będzie zajmował się komercjalizacją koszulki NanoEKG – stwierdził prof. Boncel. – Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy koszulka będzie dostępna na rynku – dodał.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Aktualnie zespół Nano Carbon Group pracuje nad nowymi zastosowaniami nanorurek węglowych. Naukowcy opracowują nanopłyny do przenoszenia ciepła, superlubrykantów i elektroprzewodzących kompozytów.

Zespół Nano Carbon Group liczy obecnie około 17 osób. W jego skład wchodzą studenci, magistranci, doktoranci oraz pracownicy techniczni. Zespół jest międzynarodowy. Poza Polakami tworzą go osoby z Pakistanu i Indii.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

To też może Cię zainteresować: