{"vars":{{"pageTitle":"Kraje, w których emerytom żyje się najlepiej. Oto nowy ranking. Jak wypada Polska?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["emerytury","holandia","najnowsze","swiadczenia","system-emerytalny"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613959}} }
300Gospodarka.pl

Kraje, w których emerytom żyje się najlepiej. Oto nowy ranking. Jak wypada Polska?

Gdzie są najlepsze systemy emerytalne? Oto kraje, w których emerytom żyje się najlepiej. Polsce daleko do czołówki. 

Wymarzona emerytura? To przede wszystkim taka bez zmartwień finansowych, zwłaszcza związanych z opieką zdrowotną. Rzeczywistość dla wielu emerytów jest od tego daleka, zwłaszcza w obliczu trwających wyzwań gospodarczych, takich jak kryzys kosztów utrzymania i wyższa inflacja.

Jak na emeryturę to w Holandii

To systemy emerytalne, które różnią się drastycznie w zależności od kraju, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dobrobytu emerytów. I z tego punktu widzenia najlepiej emeryturę spędzić w Holandii – wynika z opublikowanego przez Mercer CFA Institute Global Pension Index na 2023 r. Ten kraj jest światowym liderem pod względem emerytur i szczyci się pierwszorzędnym i solidnym systemem dochodów emerytalnych, który zapewnia znaczne korzyści, jest zrównoważony i utrzymuje wysoki poziom integralności

Następne w rankingu rajów emerytalnych są Islandia, Dania i Izrael. Kraje te zajmują kolejno drugie, trzecie i czwarte miejsce w rankingu. Wszystkie otrzymały najwyższą ocenę „A”.

Autorzy rankingu podzielili systemy emerytalne przyznając im ratingi. Poza czołówką, czyli systemami z oceną „A”, mamy jeszcze grupę państw z rankingiem „B”. To m.in. Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia i Niemcy. Ocena „B” oznacza, że system emerytalny jest dobrze zorganizowany, ale wymaga poprawy.

To nie są kraje dla starych ludzi?

Dla kontrastu Stany Zjednoczone, wraz z takimi krajami jak Kazachstan, Kolumbia, Francja i Hiszpania, otrzymały ocenę „C+”. Chociaż amerykański system ma pozytywne aspekty, istnieją poważne niedociągnięcia, które mogą zagrozić jego długoterminowej skuteczności i stabilności, uważają autorzy rankingu.

Aby rozwiać te obawy, w raporcie zasugerowano m.in. wprowadzenie surowszych ograniczeń zapobiegających przedwczesnemu dostępowi do funduszy emerytalnych, zwiększenie minimalnej emerytury dla emerytów o niskich dochodach oraz wymóg, aby część świadczenia emerytalnego była pobierana jako stały strumień dochodu. Reformy te mają na celu wzmocnienie systemu i lepsze wsparcie emerytów.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jak wypada Polska?

Jeszcze gorszą ocenę otrzymały m.in Polska, Austria, Japonia, Włochy, Chiny, i Meksyk. To grupa państw w których system emerytalny ma ocenę C.

Ranking C oznacza, że systemy w tych krajach mają pewne dobre cechy, ale wiąże się również z poważnym ryzykiem i niedociągnięciami, którymi należy się zająć. Bez ulepszeń można kwestionować jego skuteczność lub długoterminową trwałość.

Jak można poprawić polski system emerytalny?

Wartość polskiego indeksu nieznacznie wzrosła z 57,5 w 2022 r. do 57,6 w 2023 r. z powodu kilku niewielkich zmian.
W raporcie znajdują się zalecenia jak zwiększyć wartość indeksu dla polskiego systemu. Analitycy rekomendują następujące działania:

Polski system emerytalny obejmuje minimalną emeryturę publiczną oraz emeryturę zależną od zarobków opartą na rachunkach hipotetycznych, uzupełnioną o otwarte prywatne fundusze emerytalne. Istnieją również obowiązkowe plany emerytalne finansowane przez pracodawcę z obowiązkowymi składkami pracowniczymi, dobrowolne plany emerytalne pracodawcy z dobrowolnymi składkami pracowniczymi oraz indywidualne konta emerytalne.

Gdzie jest jeszcze gorzej?

Kraje takie jak Tajlandia, Turcja, Indie, Filipiny i Argentyna otrzymały ocenę „D”, podkreślając poważne słabości ich systemów emerytalnych.

Ocena systemów emerytalnych obejmuje analizę ponad 50 czynników, w tym wsparcie rządowe, świadczenia, wzrost gospodarczy, regulacje i komunikację. Celem jest ustalenie, czy emeryci są odpowiednio wspierani i czy systemy są zaprojektowane tak, aby przetrwać w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych.

Globalny Indeks Emerytalny Mercer CFA Institute służy jako narzędzie, rzucające światło na mocne i słabe strony systemów dochodów emerytalnych na całym świecie.

Czytaj także: