{"vars":{{"pageTitle":"BIK przedstawił dane dla mikrofirm: w XI 2021 więcej kredytów na bieżącą działalność, mniej na inwestycje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agata-kornhauser-duda","biuro-informacji-kredytowej","budownictwo","handel","inwestycje","kredyt","mikroprzedsiebiorstwa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":238101}} }
300Gospodarka.pl

BIK przedstawił dane dla mikrofirm: w XI 2021 więcej kredytów na bieżącą działalność, mniej na inwestycje

Pod koniec 2021 roku – w ubiegłym miesiącu – banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów, niż rok temu. Dotyczy to zarówno ich łącznej wartości, jak i ich liczby.

Mikroprzedsiębiorcy w listopadzie otrzymali od banków łącznie 12,2 tys. kredytów na łączną kwotę 1,708 mld zł – podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). To przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji udzielających pożyczek.

Kredyty dla mikrofirm w listopadzie

W ujęciu liczbowym, w listopadzie banki przyznały o 20 proc. więcej kredytów obrotowych niż w analogicznym okresie 2020 roku. Liczba kredytów w rachunku bieżącym była o 12,8 proc. wyższa.

Spadła natomiast liczba kredytów inwestycyjnych udzielonych mikroformom – o 11,6 procent.

W porównaniu do listopada 2020 roku, wzrosła także wartość kredytów obrotowych udzielonych w listopadzie 2021 roku (o 30,3 proc., a więc prawie o jedną trzecią). O 4,49 proc. spadła natomiast wartość udzielonych kredytów inwestycyjnych  – podało BIK.

Kredyty obrotowe to kredyty przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa – np. pokrycie części kosztów zatrudnienia personelu czy zakupu drobnego wyposażenia.

Z danych BIK wynika więc, że liczba kredytów branych przez polskie mikroprzedsiębiorstwa na bieżące potrzeby rosła,  liczba kredytów branych na inwestycje spadła.


Czytaj też: Kropiwnicki z RPP: Wzrost cen kredytu mógłby doprowadzić do stagflacji 


W okresie styczeń-listopad 2021 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom łącznie 148,5 tys. kredytów na kwotę 20,225 mld zł. Wzrost w liczbie udzielonych kredytów w tym okresie, w porównaniu z 11 miesiącami 2020 roku, wyniósł 22 procent.

Natomiast wartość kredytów udzielonych w tych miesiącach wzrosła o ponad 24 proc., czyli prawie jedną czwartą.

Rynek kredytów – które mikrofirmy je biorą?

Jakie firmy zaciągały kredyty? Na 12,2 tys. kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom w listopadzie, niemal połowę, bo 5,7 tys. zaciągnęły firmy usługowe. 24,6 proc. – prawie jedną czwartą – zaciągnęły firmy handlowe. Łącznie więc ponad 71 proc. udzielonych w listopadzie 2021 rok kredytów przypada na te dwa sektory, podaje BIK.

Dodatkowo, „finansowanie tych dwóch sektorów to prawie 68% łącznej wartości udzielonych kredytów w mikroprzedsiębiorcom w 2021 roku” – wskazują analitycy Biura.

Jeśli chodzi o kwestię spłacania tych kredytów, to według odczytów odczytów Indeksu Jakości, najgorzej w listopadzie 2021 roku spłacane były kredyty wzięte przez firmy produkcyjne. Jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem nastąpiła poprawa.

Natomiast najlepszy odczyt wskaźnika w listopadzie odnotował Indeks Jakości firm z sektora budowlanego. Jednak w porównaniu z październikiem, indeks dla tych firm pogorszył się.

W ujęciu rocznym, indeks pogorszył się w trzech branżach. Najbardziej w budownictwie oraz w produkcji. Jedynie w handlu jest on obecnie niższy niż rok temu – wskazuje BIK.

W 2021 kapitał płynął do firm szerokim strumieniem. „Zmiażdżyliśmy rekord”