Rozwój sztucznej inteligencji przynosi ze sobą zarówno nadzieje, jak i obawy. Polski Instytut Ekonomiczny podsumował, jak ludzie na całym świecie ludzie oceniają korzyści i ryzyka związane z AI.
Rozwój sztucznej inteligencji stanowi ogromny potencjał do zmiany wielu obszarów życia, ale równocześnie towarzyszą jej także pewne obawy i wątpliwości, które musimy jako społeczeństwo świadomie rozważać.
Według najnowszych danych, świadomość istnienia AI rośnie w miarę jej powszechności. Globalnie, odsetek osób przekonanych o radykalnym wpływie AI na ich życie wzrósł o 6 punktów procentowych, osiągając poziom 66 proc. Jednakże, równolegle z tym wzrostem świadomości, wzrasta również poziom nerwowości wobec produktów i usług opartych na AI. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście różnic między krajami oraz między różnymi grupami wiekowymi – podaje PIE.
Zobacz też: Microsoft może odetchnąć z ulgą. UE nie będzie sprawdzać jego inwestycji w OpenAI
Dane dotyczące postrzegania sztucznej inteligencji w różnych krajach pokazują znaczne różnice. Kraje Globalnego Południa, takie jak Indonezja, Tajlandia i Meksyk, postrzegają produkty i usługi oparte na sztucznej inteligencji jako bardziej korzystne niż szkodliwe. Ponad 70 proc. respondentów w tych krajach uznaje je po prostu za korzystne. Natomiast w krajach Zachodu, takich jak Stany Zjednoczone, Francja czy Kanada, odsetek osób uważających AI za korzystne jest znacznie niższy i wynosi około 37-38 proc. – wynika z informacji podanych przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Młodzi lubią AI
Młodsze pokolenia są zdecydowanie bardziej optymistycznie nastawione do AI niż pokolenia starsze. Osoby z pokolenia Z widzą w AI potencjał do zmniejszenia czasu poświęcanego na wykonywanie codziennych zadań, co jest zrozumiałe w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Jednakże, rosnąca świadomość korzyści płynących ze sztucznej inteligencji idzie w parze z rosnącymi obawami. Badania wskazują, że im wyższe są oczekiwania co do wpływu AI na nasze życie, tym większa jest świadomość związanych z nią zagrożeń. Warto zauważyć, że nasza nerwowość często dotyczy obszarów, w których AI może przynieść największe zmiany, nawet jeśli są one postrzegane jako pozytywne.
Czytaj także:
- Sztuczna inteligencja w szkolnej ławce. Nauczyciele są sceptyczni, ale przed nią nie uciekną
- Banki nie są gotowe na sztuczną inteligencję. Niewiele z nich ma plan wykorzystania AI
- Sztuczna inteligencja zaczyna się panoszyć na rynku pracy. Co trzecia firma już zwalnia przez AI
- Sztuczna inteligencja jak ludzki mózg. Uczy się podczas snu, zapamiętując treści