{"vars":{{"pageTitle":"Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Są wyniki exit poll","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","najnowsze","parlament-europejski","polityka","wybory"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713549}} }
300Gospodarka.pl

Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Są wyniki exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce wygrała Koalicja Obywatelska, wynika z sondażu exit poll. KO uzyskała 38,2 proc. poparcia.

Według sondażu drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Otrzymało 33,9 proc. głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja. Uzyskała 11,9 proc. głosów.

Kolejne miejsca zajęły Trzecia Droga (8,2 proc.) i Lewica (6,5 proc.).

Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego 5 proc. oddanych głosów.

Zaprezentowane powyżej dane to wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą IPSOS. Ankieterzy firmy pytali o głosowanie co dziesiątego wyborcę w 845 lokalach wyborczych w całej Polsce. Średni błąd takiego oszacowania może wynosić do 2 pkt proc.

Ile mandatów w PE z Polski

W obecnych wyborach Europejczycy wybierali 720 deputowanych. Uprawnionych do głosowania było około 372 mln osób.

Polsce przypadają 53 mandaty, o jeden więcej niż w parlamencie zakończonej właśnie kadencji. Najwięcej przedstawicieli w nowym rozdaniu europarlamentu będą miały Niemcy – 96, czyli maksymalną liczbę dopuszczalną przez unijne prawo. Najmniej, bo po sześciu, przypada Cyprowi, Malcie i Luksemburgowi.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według wstępnych danych frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynosiła 39,7 proc. To mniej niż w wyborach do PE pięć lat temu.

W Europie zwrot w prawo

Jeszcze przed głosowaniem sondaże przeprowadzane w Europie wskazywały, że swoją pozycję w europarlamencie nowej kadencji wzmocnią partię prawicowe i eurosceptyczne.

Przewidywania potwierdzają pierwsze wyniki exit polls z krajów, które wcześniej zakończyły głosowanie. I na przykład we Francji skrajnie prawicowa partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyła około 32 proc. głosów, co oznacza wzrost o 10 punktów w porównaniu z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku i około 17 punktów przewagi nad partią prezydenta Emanuela Macrona.

W Niemczech chrześcijańsko-demokratyczna koalicja CDU-CSU uzyskają około 30 proc. głosów, co jest wynikiem zbliżonym do poprzednich wyborów. Ale na drugim miejscu znalazła się skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec AfD z 16,5 proc. głosów. To więcej niż w 2019 roku, gdy AfD uzyskała 11 proc. Za nią znalazły się Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (14 proc.) i Zieloni (12 proc.).

W Austrii pierwsze miejsce zajęła skrajnie prawicowa FPÖ, uzyskując 27 proc. głosów. Tym samym podwoiła liczbę posłów w Parlamencie Europejskim, do sześciu.

Polecamy także: