{"vars":{{"pageTitle":"Kurs złotego pod presją. Maleją szanse na przełamanie ważnego poziomu, analitycy prognozują, ile zapłacimy za euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","kurs-zlotego","najnowsze","rynek-walutowy","stopy-procentowe","waluty"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":724468}} }
300Gospodarka.pl

Kurs złotego pod presją. Maleją szanse na przełamanie ważnego poziomu, analitycy prognozują, ile zapłacimy za euro

Szanse polskiej waluty na przełamanie poziomu 4,25 złotego za euro maleją z powodu perspektywy szybszego luzowania polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej, uważa Tomasz Kudela, analityk platformy wymiany walut dla firm ProStream.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Chociaż w komunikacie brak było wyraźnych gołębich sygnałów,  Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji prasowej zaznaczył, że obniżek stóp procentowych można spodziewać się po II kwartale 2025 r., co jest uzależnione od projekcji inflacji w marcu 2025 r.

Istnieje ryzyko, że skumulowana presja wysokich stóp procentowych i drogich surowców energetycznych może spowolnić wzrost gospodarczy i zmusić NBP do wcześniejszego obniżenia stóp – powiedział Kudela, cytowany w komunikacie.

Kudela dodał, że jeśli tak się stanie, złoty może mieć trudności z utrzymaniem kursu poniżej 4,25 euro. Obecnie para euro-złoty stabilizuje się powyżej tego poziomu. W piątek kurs euro wynosił 4,27 zł, a dolar był wyceniany na 3,85 zł.

Złoty w minimalnym stopniu zareagował na decyzję RPP. Od dłuższego czasu nasza waluta pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynkach globalnych, szczególnie w USA, gdzie trwa serial zakładów o skalę obniżek stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia Fed – dodał Kudela.

Dane z gospodarki USA nadal są mieszane. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się niższa od prognoz, co zmniejszyło obawy o recesję. Mimo to pytania o obniżki stóp przez Fed pozostają aktualne. Rynek oczekuje odpowiedzi na podstawie danych o nowych miejscach pracy w USA.

Prognozy są optymistyczne, zakładają utworzenie 164 tysięcy nowych miejsc pracy oraz spadek stopy bezrobocia z 4,3 proc. do 4,2 proc. Jeśli one się potwierdzą, to tak dobre dane mogą ostudzić oczekiwania na cięcie stóp o 50 pb we wrześniu. Obniżka o 25 pb nie jest jeszcze zagrożona, ale trudno będzie znaleźć argumenty za przyspieszeniem łagodzenia polityki monetarnej – powiedział Kudela.

Według narzędzia CME FedWatch, rynki wyceniają 59 proc. szans na obniżkę stóp w USA o 25 pb oraz 41 proc. prawdopodobieństwa cięcia o 50 pb. Łącznie zakładają, że obniżki stóp w tym roku wyniosą około 100 pb.