{"vars":{{"pageTitle":"L4? Nie, nie trzeba. Większość Polaków pracuje mimo choroby","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["choroby","l4","najnowsze","pokolenie-z","praca","silversi","wypalenie-zawodowe","zdrowie","zwolnienie-lekarskie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735368}} }
300Gospodarka.pl

L4? Nie, nie trzeba. Większość Polaków pracuje mimo choroby

Aż 62 proc. Polaków, pomimo choroby, nie bierze L4 i decyduje się stawić w pracy, wynika z raportu Enel-Med „Łączy nas zdrowie”. Pracownicy tłumaczą, że najczęściej dzieje się tak z powodu nadmiaru obowiązków.

Jak ustalono, częściej dotyczy to generacji Z (64 proc.) niż silversów (55 proc.). Powodów jest wiele, a na największy wyrasta nadmiar obowiązków – wskazuje na to 31 proc. pracowników. Kolejne15 proc. pracowników nie decyduje się pójść na L4, bo nie jest to mile widziane przez ich pracodawcę. Kolejnym powodem pracy w niepełnym zdrowiu jest brak zastępstwa w pracy (14 proc.). Natomiast co dziesiąty Polak boi się utraty zatrudnienia.

Taka sytuacja nie sprzyja ani pracownikowi, ani pracodawcy. Wiele osób, pod wpływem presji ze strony otoczenia, decyduje się kontynuować pracę mimo infekcji, co nie tylko opóźnia ich powrót do zdrowia, ale także może prowadzić do wypalenia zawodowego. Zrozumienie indywidualnych potrzeb pracowników i elastyczność w podejściu do ich obowiązków, w tym uwzględnianie sytuacji życiowych, są kluczowe w budowaniu zdrowej organizacji. Pracownicy, którzy nie pozwalają sobie na odpoczynek podczas choroby, narażają nie tylko swoje zdrowie, ale również obniżają swoją efektywność i mogą zarażać innych – podkreśla Alina Smolarek, dyrektorka HR Centrum Medycznego Enel-Med.

Jednocześnie, jak wynika z raportu, Polacy jasno wskazali działania, które mogłyby ograniczyć ich problemy zdrowotne. Dokładnie 39 proc. osób twierdzi, że problem zmniejszyłyby dodatkowe dni wolne od pracy, a 38 proc. widzi rozwiązanie w bardziej rozbudowanych pakietach medycznych.

Zetki kładą największy nacisk na dodatkowe dni wolne – aż 41 proc. z nich uważa, że taki przywilej pomógłby im lepiej zarządzać swoim zdrowiem i obowiązkami zawodowymi. Z kolei silversi najbardziej doceniają rozbudowane pakiety medyczne (43 proc.), które dają im poczucie kompleksowej opieki zdrowotnej – podsumowano w komunikacie do raportu.

Polecamy też: