{"vars":{{"pageTitle":"Lasy Państwowe torpedują projekt ministerstwa? "Totalne lekceważenie strony społecznej"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["lasy","lasy-panstwowe","main","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","ochrona-lasow","pracownia-na-rzecz-wszystkich-istot"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"14 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714528}} }
300Gospodarka.pl

Lasy Państwowe torpedują projekt ministerstwa? „Totalne lekceważenie strony społecznej”

Lasy Państwowe próbują storpedować projekt wyłączeń z gospodarki leśnej najcenniejszych przyrodniczo lasów. Ich moratorium znacząco zmniejsza obszar chroniony przed wycinkami, alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W styczniu tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało Lasom Państwowym polecenie wstrzymania lub ograniczenia wycinek w cennych przyrodniczo i ważnych społecznie lasach. Na liście znalazły się najcenniejsze fragmenty Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, reliktowej Puszczy Karpackiej czy lasów uzdrowiskowych koło Iwonicza-Zdroju.


Czytaj także: Podział na kategorie ochroni lasy przed wycinką? Nowy pomysł Lasów Państwowych


Zaproponowany obszar stanowił 1,3 proc. z planowanych 20 proc. ważnych przyrodniczo lasów, które miały być wyłączone z gospodarki leśnej. Był to początek realizacji zobowiązania, wynikającego z umowy koalicyjnej nowego rządu. Takie były bowiem oczekiwania wyborców – zwraca uwagę w najnowszym komunikacie Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W kwietniu resort klimatu poszedł za ciosem i wydał Lasom Państwowym służbowe polecenie aktualizacji moratorium. Oznaczało to, że leśnicy mogą wprowadzać jedynie drobne zmiany do postanowienia ze stycznia, a powierzchnia wskazana do wyłączenia z wycinki ma pozostać taka sama jak wskazana przez resort.

Są nadużycia

Jednak aktualizacje przygotowane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych we Wrocławiu, Krośnie i Białymstoku są całkowicie sprzeczne z poleceniem resortu. Nie realizują wyznaczonych założeń i nie przedstawiają uzasadnionej propozycji dla terenów objętych poleceniem z dnia 8 stycznia 2024 roku, twierdzi Pracownia.

W dokumentach przygotowanych przez RDLP można znaleźć nieprawidłowości. Dla przykładu, RDLP Wrocław przygotowało aktualizację moratorium polegającą m.in. na zastąpieniu wydzieleń zawierających cenne drzewostany na wydzielenia obejmujące np. siedliska nieleśne. Co więcej, propozycja RDPL we Wrocławiu zakłada powrót do rębnego użytkowania najcenniejszych terenów, czytamy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wbrew szumnym zapowiedziom „prawdziwych leśników” jeszcze w trakcie kampanii wyborczej do polskiego parlamentu i późniejszym obietnicom reform wewnętrznych, Lasy Państwowe pokazały tę samą twarz, co przez ostatnie 8 lat. Totalne lekceważenie strony społecznej, a przecież lasy to nasze wspólne dobro. Przygotowana aktualizacja moratorium dla lasów jest także kpiną z poleceń ministerstwa – komentuje Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Organizacje apelują

Razem z innymi organizacjami domagamy się od ministerstwa odrzucenia tych dalekich od oczekiwań społecznych i niespełniających polecenia resortu aktualizacji przygotowanych przez Lasy Państwowe. Oczekujemy od ministerstwa pracy nad moratorium 2.0, czyli kolejnych wyłączeń najcenniejszych przyrodniczo lasów. A ponadto utworzenia lasów społecznych wokół największych miast – podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

Pracownia zwraca uwagę, że miejsca planowanych rezerwatów i projektowanych parków narodowych muszą pozostać nietykalne dla gospodarki leśnej.

Czytaj także: