{"vars":{{"pageTitle":"Orlen z nową umową na LNG. Kontrakt to kolejne 20 ton gazu dla Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","lng","najnowsze","pgnig","pkn-orlen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":469249}} }
300Gospodarka.pl

Orlen z nową umową na LNG. Kontrakt to kolejne 20 mln ton gazu dla Polski

PKN Orlen podpisał z amerykańskim koncernem Sempra Infrastructure długoterminową umowę na dostawy skroplonego gazu LNG z USA.

Na mocy nowej umowy Orlen sprowadzi z USA 20 mln ton skroplonego gazu LNG. Kontrakt przewiduje dostawę łącznie 20 mln ton, po 1 mln ton rocznie od 2027. Oznacza to 1,2 mld m3 rocznie.

Sempra Infrastructure podało, że dostawy będą realizowane z projektu Port Arthur LNG Phase 1, realizowanego w hrabstwie Jefferson.

Plany Orlenu

Orlen planuje mieć do wyłącznej dyspozycji dwa statki do przewozu LNG zbudowane specjalnie na jej potrzeby w 2023 r. Do końca 2025 r. liczba takich gazowców wzrośnie do ośmiu jednostek.

Grupa miała już długoterminowe umowy na dostawy LNG z Qatargas oraz z dwiema amerykańskimi firmami – Cheniere i Venture Global. Dzisiaj dołączył do tego kontrakt z Sempra Infrastructure.

PGNiG – dziś należące do PKN Orlen – importuje gaz ziemny w formie skroplonej od 2016 roku. Otwarto wówczas terminal gazowy w Świnoujściu. Od 2022 roku PGNiG korzysta także w tym celu z terminalu w litewskim porcie Kłajpeda.

W 2022 roku import LNG przez grupę był rekordowy i wyniósł 4,4 mln ton. To aż o 57 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku najwięcej, bo 36 dostaw pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, na drugim miejscu znalazły się ładunki z Kataru – 18 statków. Ponadto Grupa importowała gaz skroplony również z Nigerii (2 dostawy), a także Trynidadu i Tobago oraz z Egiptu (po jednej dostawie) – podała wówczas spółka.

Oprócz dostaw wynikających z długoterminowych kontraktów, PGNiG kupuje też tak zwane dostawy spotowe. Jest to możliwe dzięki działalności biura handlowego w Londynie.

Czytaj także: