{"vars":{{"pageTitle":"Ludzie na całym świecie boją się zmian klimatu. Polacy nie są wyjątkiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","najnowsze","polska","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623739}} }
300Gospodarka.pl

Ludzie na całym świecie boją się zmian klimatu. Polacy nie są wyjątkiem

Znaczna większość, bo aż 83 proc. mieszkańców z całego świata martwi się zmianami klimatu – wynika z globalnego Badania IRIS.

W ciągu ostatnich kilku lat, sygnały dotyczące zmian klimatu stają się coraz bardziej widoczne na całym świecie. Tegoroczne lato w Polsce, które trwało do października z rekordowymi temperaturami, to tylko jeden z wielu przykładów ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obserwujemy.

Ludzie na całym świecie obawiają się zmian klimatu – wynika z Global Public Confidence Study 2023, przeprowadzonego przez IRIS.

Badanie przeprowadzone na grupie blisko 19 tys. mieszkańców 27 krajów świata ukazało związek między obawami mieszkańców a zjawiskami, jakie obserwują na co dzień. Wyniki pokazują, że zaniepokojenie zmianami klimatu jest powszechne na całym świecie, przy czym są one postrzegane jako poważniejszy problem dla planety niż dla konkretnych krajów czy lokalnych społeczności. Jednakże, pomimo rosnącej świadomości, wiele osób nadal traktuje zmiany klimatu jako odległy problem, który nie wymaga natychmiastowego działania na poziomie lokalnym.

W Polsce o zmiany klimatu martwi się ogółem 81 proc. Natomiast, za poważny problem dla planety uznaje go nieco ponad połowa badanych. Ponad jedna trzecia, bo 39 proc. uważa ją za istotną dla kraju, a 32 proc. – dla okolicy, w której mieszka. Podobne tendencje można zaobserwować w innych krajach uczestniczących w badaniu.

Istotnym aspektem badania jest także spojrzenie na odpowiedzialność konsumentów w kontekście zmiany klimatu. Wyniki pokazują, że świadomość istnienia zależności między decyzjami konsumenckimi a zmianą klimatu może prowadzić do zmiany oczekiwań wobec dostawców produktów i usług.

W Europie największe zmartwienie postępującymi zmianami wyrażają mieszkańcy Turcji i Włoch, czyli krajów o ciepłym klimacie. Niższy poziom obaw o klimat widać w Stanach Zjednoczonych – wyraża je jednak sporo, bo 72 proc. respondentów. Tymczasem Stany Zjednoczone są dużym emitentem gazów cieplarnianych.

Świat jest podzielony, jeśli chodzi o wiarę w zatrzymanie skutków zmian klimatu. Ponad połowa, a dokładnie 55 proc. ankietowanych uważa, że można im zaradzić i/ lub powstrzymać. Najwięcej klimatycznych optymistów było wśród respondentów w Hiszpanii (88 proc.), Indonezji (82 proc.) i Turcji (76 proc.). Wśród Polaków odsetek optymistów wynosi 45 proc. uczestniczących w badaniu Polaków. Najwięcej tych, którzy uważają, że jest to niemożliwe, było wśród respondentów w Indiach (41 proc.), Szwajcarii (35 proc.) i we Włoszech (35 proc.).

Czytaj także: