Luka w podatku VAT w 2023 roku wzrosła do 15,8 proc. należnych wpływów, wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. To duży wzrost w porównaniu do 2022 roku.
Tekst uzupełniony o wypowiedzi ministra finansów.
O wzroście luki VAT już wcześniej w piątek mówił minister finansów Andrzej Domański. Jak informował luka VAT w 2023 roku znowu istotnie wzrosła. Szef resortu finansów mówił o luce w kontekście nowych narzędzi poprawiających ściągalność podatków.
Ministerstwo Finansów ogłosiło w piątek, że opóźnia wprowadzenie Krajowego Rejestru e-Faktur ze względu na wyniku audytu projektu. Nowa data wprowadzenie KSeF obowiązkowego dla dużych podmiotów to 1 lutego 2026 roku. Od 1 kwietnia 2026 roku system będzie wprowadzony obligatoryjny KSeF dla wszystkich przedsiębiorców.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Według informacji przekazanych dziennikarzom poziom luki, czyli różnicy między oczekiwanym poziomem wpływów z VAT, a faktycznym w 2023 roku wyniósł 15,8 proc. spodziewanych wpływów. To duży wzrost w porównaniu do poprzednich lat. Dla porównania w 2022 roku było to 7,3 proc., a rok wcześniej 2,6 proc.
Minister @Domanski_Andrz mówił dziś na konferencji o rosnącej luce VAT i potrzebie wprowadzenia narzędzi, które pozwolą uszczelnić system podatkowy. Według naszych szacunków luka VAT, po długim okresie jej redukcji, w 2022 ponownie wzrosła do poziomów sprzed pandemii, a w 2023… pic.twitter.com/BLyGtp3Cxo
— PKO Research (@PKO_Research) April 26, 2024
Po raz pierwszy od kilku lat luka w VAT znów znalazła się na dwucyfrowym poziomie. Ostatnio pułap 10 proc. należnych wpływów przekraczała w 2019 roku i było to wówczas 11,2 proc.
Resort podkreśla, że przy zastosowaniu obecnej metodologii nie da się określić, jak na poziom luki wpływa bieżąca koniunktura, a jak poprawa ściągalności podatku VAT. Jak mówił minister finansów Andrzej Domański nie da się stwierdzić, że wzrost luki w ostatnim roku rządów Prawa i Sprawiedliwości to efekt działania mafii vatowskich. Ale i spadek luki we wcześniejszych latach też nie wynikał tylko z uszczelnienia systemu.
– Zmiany w luce przypisujemy jako efekt cyklu koniunkturalnego – mówił Domański. Resort finansów zaznacza, że metoda obliczania luki się nie zmieniła.