{"vars":{{"pageTitle":"Dłuższe życie, gorsze zdrowie, czyli jak wygląda luka zdrowotna między kobietami a mężczyznami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","choroby","kobiety","luka-zdrowotna","najnowsze","nierownosci","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"6 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707538}} }
300Gospodarka.pl

Dłuższe życie, gorsze zdrowie, czyli jak wygląda luka zdrowotna między kobietami a mężczyznami

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn. I to mężczyzn częściej dotykają choroby prowadzące do przedwczesnej śmierci. Ale dłuższe życie dla kobiet to również więcej lat zmagań z pogarszającym się zdrowiem. Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego sprawdzili, jak wygląda tzw. luka zdrowotna między płciami.

Główny wniosek z danych, jakie zebrało Światowe Forum Ekonomicznego: kobiety na całym świecie przeżywają o 25 proc. więcej lat w złym stanie zdrowia w porównaniu do mężczyzn.

Brak badań powoduje lukę zdrowotną pod względem płci

Jedną z głównych przyczyn luki zdrowotnej są dysproporcje w badaniach naukowych. Pomimo postępów, kobiety pozostają niedostatecznie reprezentowane w badaniach klinicznych, co prowadzi do luk w danych, braku wiedzy i opóźnionych diagnoz – podaje Uniwersytet Medyczny w Wiedniu.

Różnice zdrowotne między kobietami i mężczyznami rosną wraz z wiekiem, pozostawiając kobiety z wyższym poziomem chorób i niepełnosprawności przez całe życie, ponieważ zwykle żyją dłużej niż mężczyźni, wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie The Lancet.

Najważniejszymi czynnikami, przyczyniającymi się do niekorzystnego położenia kobiet, są bóle krzyża, depresja, bóle głowy, zaburzenia lękowe, problemy mięśniowo-szkieletowe, choroba Alzheimera i demencje, a także HIV i AIDS, wynika z badania.


Zobacz też: Kobiety bardziej narażone na chorobę Alzheimera. Cała nadzieja w jednym enzymie


Jednocześnie mężczyźni doświadczają znacznie większego obciążenia chorobami o skutkach śmiertelnych. Są to choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i wątroby, Covid-19 i urazy na skutek wypadków drogowych.

Według autorów badania, postęp w zmniejszaniu czynników, prowadzących do chorób i niepełnosprawności, nie jest wystarczający. W badaniu analizowano nierówności w 20 najważniejszych przyczynach chorób i śmierci między mężczyznami i kobietami, we wszystkich przedziałach wiekowych i regionach.

Z badań wynika, że kobiety otrzymują diagnozy później niż mężczyźni – nawet o 4,5 roku, np. w przypadku cukrzycy. Wiele kobiet z endometriozą pozostaje całkowicie niezdiagnozowanych. To z kolei zwiększa ryzyko zawału serca i naraża kobiety nawet na 20 proc. większe wyższe ryzyko śmiertelności – podaje Uniwersytet Medyczny w Wiedniu.

Wyniki badań podkreślają potrzebę skupienia się na konsekwencjach zdrowotnych nie powodujących śmierci, a które ograniczają sprawność fizyczną i psychiczną kobiet, szczególnie w starszym wieku – zaznaczają autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie The Lancet. Należy zaprojektować i wdrożyć procedury uwzględniające płeć, by zapobiegać i leczyć główne przyczyny chorób i przedwczesnej śmiertelności. Systemy ochrony zdrowia powinny obejmować pełne spektrum schorzeń. Konieczne jest np. zwiększenie finansowania na leczenie zdrowia psychicznego we wszystkich regionach świata.

Czytaj także: