{"vars":{{"pageTitle":"Małe reaktory atomowe w Polsce powstaną przed 2033, mówi dostawca technologii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["atom","energetyka","energetyka-jadrowa","energia-jadrowa","ge-hitachi-nuclear-energy","kghm","male-reaktory-jadrowe","pkn-orlen","smr","synthos","unimot","ze-pak"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"27 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":195112}} }
300Gospodarka.pl

Małe reaktory atomowe w Polsce powstaną przed 2033, mówi dostawca technologii

Mały atom, tzw. SMR, ma powstać w Polsce niedługo po pierwszej takiej instalacji w Kanadzie – powiedział Jay Wileman, prezes GE Hitachi Nuclear Energy w rozmowie z Business Insider Polska.

GE Hitachi Nuclear Energy jest partnerem Synthosu, przedsiębiorstwa chemicznego należącego do miliardera Michała Sołowowa. To ci partnerzy planują współpracę przy rozwoju małych reaktorów z ZE PAK Zygmunta Solorza-Żaka, PKN Orlen czy inną polską firmą chemiczną Ciech.

Jak powiedział prezes koncernu, trwają prace nad postawieniem pierwszego reaktora typu SMR o mocy 300MW. Ma on być uruchomiony w Kanadzie około 2028 roku. Dodał, że niewiele później SMR-y mogą pracować już w Polsce – być może przed 2033 rokiem, czyli datą uruchomienia wielkoskalowej energetyki jądrowej przez Polskę podawaną przez rząd.

“Wiele wskazuje na to, że pierwszy SMR w Polsce stanie w Koninie i zastąpi należącą do ZE PAK węglową Elektrownię Pątnów lub na terenie lokalizacji wskazanej przez PKN Orlen” – powiedział Wileman portalowi.

W technologię SMR zamierza także zainwestować KGHM. W czwartek informowaliśmy, że KGHM Polska Miedź zawarł porozumienia z NuScale Power LLC dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji w budowę jądrowych źródeł energii.

“Cztery tego rodzaju reaktory powinny zapewnić grupie samowystarczalność energetyczną”poinformował prezes Marcin Chludziński.

Kilka dni temu także Unimot, spółka rozwijająca w Polsce sieć stacji paliw Avia, ogłosiła, że będzie współpracować z amerykańskimi firmami NuScale Power oraz Grupą Getka. Współpraca ma dotyczyć zbadania możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

Jak stać się „fabryką Europy”? Polska musi zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie robiła