{"vars":{{"pageTitle":"Małe reaktory jądrowe nie są konkurencją dla rządowych elektrowni jądrowych – uważa Piotr Naimski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","male-reaktory-jadrowe","michal-solowow","piotr-naimski","ze-pak","zygmunt-solorz-zak"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":189131}} }
300Gospodarka.pl

Małe reaktory jądrowe nie są konkurencją dla rządowych elektrowni jądrowych – uważa Piotr Naimski

Małe reaktory jądrowe, tzw. SMR-y nie stanowią konkurencji dla rządowego programu budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Pełnomocnik rządu ocenił, że w przyszłości SMR-y mogą być źródłem energii dla przemysłu np. chemicznego czy też na terenach z ograniczonym zapotrzebowaniem na energię.

„Małe reaktory, tzw. SMR, one są być może przyszłością, ale przyszłością daleką. Ich zastosowanie to będzie głównie zastosowanie dla przemysłu np. chemicznego czy też w bardzo izolowanych geograficznie miejscach z ograniczonym zapotrzebowaniem na energię. Jeżeli prywatni biznesmeni decydują się na podjęcie tych badań, wdrożeń, to dobrze. To jest sytuacja, w której równolegle z tym programem rządowym, który realizujemy, dużym będzie to realizowane i tu nie ma żadnej konkurencji czy rywalizacji” – powiedział Naimski w radiu Siódma9.


Czytaj także: Naimski: Chcemy samowystarczalności energetycznej. Węgiel zastąpimy gazem, atomem i OZE


W końcu sierpnia Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Elektrownia ma pracować w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Odnosząc się do pytania, czy prywatny biznes i państwowe wysiłki mogą iść w parze, Naimski powiedział:

„Mogą absolutnie, dlatego że dla fabryki chemicznej takie źródło energii może być bardzo korzystne”.

„Problem polega na tym, że tych SMR-ów jeszcze nie ma i że pierwszy z nich być może za kilkanaście lat zostanie zbudowany” – dodał.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku. W 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe.

Naimski poinformował, że w ramach umowy polsko-amerykańskiej Amerykanie w przyszłym roku przedstawią ofertę dotyczącą zbudowania 6 dużych reaktorów jądrowych, zgodnie z programem rządowym.

Naimski: Chcemy samowystarczalności energetycznej. Węgiel zastąpimy gazem, atomem i OZE