{"vars":{{"pageTitle":"Media: Polska prosi Koreę o 16 mld dolarów na zakup broni. Ale jest problem z finansowaniem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finansowanie-eksportu","import","korea","korea-poludniowa","najnowsze","przemysl-zbrojeniowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":598376}} }
300Gospodarka.pl

Media: Polska prosi Koreę o 16 mld dolarów na zakup broni. Ale jest problem z finansowaniem

Realizacja nowej umowy na zakup przez Polskę uzbrojenia z Korei Południowej może stać pod znakiem zapytania. Wynika to z ograniczonych zdolności finansowania koreańskich agencji kredytów eksportowych, podaje The Korea Times. Polska miała poprosić Koreę o finansowanie kontraktu w wysokości 15,6 miliarda dolarów, wynika z informacji gazety.

– Kraje zamawiające projekty dużej skali często zwracają się o pożyczki finansowe w celu pokrycia niewystarczających środków. Sprawia to, że skala wsparcia finansowego ma kluczowe znaczenie dla finalizacji umów. Jednak ze względu na ograniczone możliwości wsparcia ze strony koreańskich agencji kredytów eksportowych, tegoroczne negocjacje napotykają na trudności – czytamy w artykule.

Potrzebne podwyższenie kapitału

Kapitał Export-Import Bank of Korea (Eximbanku) pozostaje bez zmian od dziewięciu lat, co ogranicza możliwości udzielania kredytów. Z podobnymi trudnościami zmaga się Korea Trade Insurance Corp., mimo, że jej kapitał podniesiono w ubiegłym roku.


Czytaj też: Jak Polska powinna budować swoją „zbrojeniówkę” i miejsce w Europie? Wywiad ze strategiem z Akademii Sztuki Wojennej


Obserwatorzy rynku i politycy koreańscy dostrzegają problem. Ograniczone możliwości finansowanie mogą utrudnić nie tylko realizację umów z Polską, ale i udział koreańskich firm w odbudowie Ukrainy.

– Pułap wsparcia finansowego Eximbanku powinien zostać ponad dwukrotnie zwiększony, aby skutecznie zachęcać do eksportu i wspierać koreańskie firmy wchodzące na rynek globalny – mówi cytowany przez gazetę Yoon Young-seok z rządzącej w Korei Partii Władzy Ludowej.

Przedstawiciele przedsiębiorstw uważają natomiast, że władze powinny bardziej aktywnie podejść do problemu. Szczególnie w przypadku negocjacji z takim partnerem jak Polska.

– W przeciwieństwie do krajów o niskich zdolnościach kredytowych, można zakładać, że Polska rzetelnie spłaci fundusze, jeśli kontrakt zostanie zawarty. Proaktywne wsparcie finansowe rządu jest niezwykle potrzebne – mówi jeden z nich, cytowany przez Korea Times.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Wcześniej w lipcu, Business Korea podawał, że środki na kredyty eksportowe udzielane w ramach pierwszej umowy z Polską są już w 80 proc. wyczerpane. Niektóre źródła branżowe podawały, że koreański Eximbank negocjował pożyczkę wartą 5 miliardów dolarów w związku z pierwszą umową. Finansowania rzędu kolejnych 5 miliardów dolarów miała udzielić Korea Trade Insurance Corporation.

opracowała Kamila Wajszczuk

Polecamy także: