{"vars":{{"pageTitle":"Meta i TikTok na dywaniku Komisji Europejskiej. UE chce walczyć z falą dezinformacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["atak-hamasu-na-izrael","dezinformacja","facebook","fake-news","media-spolecznosciowe","najnowsze","szkodliwe-tresci","tiktok","twitter","x"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"23 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613963}} }
300Gospodarka.pl

Meta i TikTok na dywaniku Komisji Europejskiej. UE chce walczyć z falą dezinformacji

Komisja Europejska wzywa Facebooka i TikToka do dostarczenia informacji na temat działań podejmowanych w walce ze szkodliwymi treściami w związku z konfliktem w Izraelu. Spowodowane jest to rozprzestrzenianiem się fake newsów zarówno w internecie, jak i poza nim.

O sprawie pisze portal telewizji CNBC. KE podjęła te kroki na podstawie ustawy o usługach cyfrowych, znanej jako DSA. W odniesieniu do Facebooka, Komisja zażądała dostarczenia informacji dotyczących działań w celu spełnienia obowiązków związanych z oceną ryzyka oraz środkami łagodzącymi przeciwko fali fake newsów. Termin na podjęcie tych działań wyznaczono do środy 25 października.

TikTok również został wezwany do dostarczenia informacji na temat działań podjętych w celu ochrony użytkowników przed nielegalnymi treściami, zwłaszcza tych związanych z terroryzmem, przemocą oraz mową nienawiści, informuje CNBC.

Komisja Europejska złożyła również podobne wnioski wobec X Elona Muska, o czym pisaliśmy tutaj.

Unia rozlicza big techy

Rzecznik TikToka potwierdził CNBC, że firma dostała pytania od Komisji Europejskiej i obecnie analizuje szkodliwe materiały na platformie. TikTok planuje opublikować swój pierwszy raport dotyczący przejrzystości zgodnie z DSA w przyszłym tygodniu.

Meta, właściciel Facebooka, nie udzieliła dotychczas odpowiedzi na prośbę o komentarz w tej sprawie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Komisja Europejska wyznaczyła termin do 25 października na dostarczenie wszystkich informacji i raportów w temacie fake newsów. Ponadto Meta musi przedstawić jeszcze szczegóły podjętych środków mających na celu filtrowanie treści szczególnie dla nowych użytkowników do 8 listopada. TikTok ma również odnieść się do kwestii ochrony nieletnich w Internecie.

W przypadku braku reakcji ze strony platform, KE rozważy kolejne kroki, które mogą obejmować „formalne otwarcie postępowania na podstawie art. 66 DSA”. Zgodnie z ustawą, Komisja może nałożyć kary pieniężne za nieprawdziwe, niekompletne lub wprowadzające w błąd informacje udzielone w odpowiedzi na żądania.

Polecamy także: