{"vars":{{"pageTitle":"Metoda na przyjaciela. Tak cyberprzestępcy próbują wyłudzać pieniądze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","cybeprzestepcy","cyberprzestepstwa","finanse","finanse-osobiste","hakerzy","media-spolecznosciowe","najnowsze","oszusci","zwiazek-bankow-polskich"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":680819}} }
300Gospodarka.pl

Metoda na przyjaciela. Tak cyberprzestępcy próbują wyłudzać pieniądze

Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji w nowej kampanii społecznej przestrzegają przed próbami wyłudzania kodów do wpłat za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Polakom wciąż brakuje wiedzy na temat poruszania się w przestrzeni cyfrowej. Pod patronatem Związku Banków Polskich powstała kampania społeczna, ostrzegająca przed wyłudzeniami finansowymi.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Autorzy kampanii zwracają uwagę, że jedną z najczęściej stosowanych metod cyberoszustw jest prośba o wpłatę na konto, przesłana rzekomo przez znajomego z jego konta w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy grają na emocjach: podszywając się pod znajomych proszą o pomoc ze względu na jakąś trudną życiową sytuację.

Sama prośba o kod może pochodzić ze skradzionego konta społecznościowego.

Mimo, że czasem znajomy rzeczywiście może potrzebować pomocy, to jednak warto upewnić się wykonując telefon do danej osoby i prosząc o potwierdzenie. Oszuści kradną dane umieszczane w mediach społecznościowych i zakładają fałszywe konta.

Bankowcy apelują, żeby w takich przypadkach nie działać impulsywnie. I zalecają, żeby w razie wątpliwości skontaktować się też z bankiem.

Polecamy: