{"vars":{{"pageTitle":"MF: Komisja Europejska zgadza się na zmiany w regule wydatkowej, budżet musi być elastyczny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","budzet-2022","deficyt-budzetowy","deficyt-sektora-finansow-publicznych","finanse-publiczne","makroekonomia","najnowsze","sektor-finansow-publicznych","wydatki-budzetowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":393841}} }
300Gospodarka.pl

MF: Komisja Europejska zgadza się na zmiany w regule wydatkowej, budżet musi być elastyczny

Komisja Europejska zgadza się na wyłączenie z limitu wydatków dodatkowych nakładów m.in. na zamrożenie cen energii oraz wypłaty dodatkowych emerytur w związku ze wzrostem inflacji, twierdzi Ministerstwo Finansów.

Rząd chce kolejny raz zmienić regułę wydatkową, na podstawie której wylicza się nieprzekraczalny limit wydatków państwa. Projekt odpowiedniej nowelizacji ustawy o finansach publicznych znalazł się już w wykazie prac Rady Ministrów.

Zgodnie z projektem z reguły – a więc i z limitu wydatków – wyłączone byłyby koszty zamrożenia cen energii i gazu (czyli wydatki na wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego) a także wsparcia świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji. Z limitu rząd chce również wyłączyć wydatki na finansowanie sił zbrojnych.

Wyłączenie ma dotyczyć limitu wydatków na 2022 rok.

KE zgadza się na zmiany

– Za zgodą Komisji Europejskiej wydatki te nie będą ograniczane stabilizującą regułą wydatkową w 2022 r. To szczególnie istotne jeśli weźmie się pod uwagę, że ustawa budżetowa na 2022 r. opracowana została na bazie SRW opartej jeszcze na celu inflacyjnym NBP (2,5 proc.), a nie na faktycznej inflacji. Zmiana polegająca na przejściu w regule na inflację obowiązuje dopiero od ustawy budżetowej na rok 2023 – informuje rzeczniczka prasowa ministra finansów Patrycja Dudek.


Zobacz też: Tak budżet obrasta w agencje i fundusze. Od 2010 r. ich liczba wzrosła już dwuipółkrotnie


Według MF kwota wyłączonych wydatków objętych nowym rozwiązaniem zostanie przedstawiona w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022. Resort uważa, że to zapewni przejrzystość całego rozwiązania.

Ministerstwo ocenia, że zmianami w regule rząd może zająć się już na posiedzeniu w tym tygodniu. Rada Ministrów ma też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o tzw. podatku bankowym. Chodzi o wyłączenie z opodatkowania obligacji z gwarancją Skarbu Państwa. A więc również tych, które będzie emitował Bank Gospodarstwa Krajowego na poczet finansowania np. wydatków na armię.

Większa elastyczność w odpowiedzi na kryzys

– Modyfikacja w zakresie Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) ma na celu zapewnienie możliwości reagowania na dynamiczną sytuację na światowych rynkach i ochronę przed skutkami zewnętrznego kryzysu. To odpowiedź na wyzwania wynikające z agresji Rosji na Ukrainę, rosnące ceny energii, wysoką inflację – tłumaczy rzeczniczka prasowa MF.


Czytaj: Ile rząd pożyczy w 2023 r. Potrzeby pożyczkowe w budżecie dynamicznie rosną


Jej zdaniem wejście w życie projektowanych zmian „pozwoli na prowadzenie w 2022 roku polityki gospodarczej zgodnej z zaleceniami Rady Unii Europejskiej w sprawie krajowego programu reform Polski na 2022 r.” Patrycja Dudek przypomina, że Rada zaleca m.in. zachowanie elastyczności w polityce fiskalnej, szczególnie po to, by zmniejszać negatywny wpływ wojny w Ukrainie. A także wspierać gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa narażone na podwyżki cen energii.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy wyłączenie wydatków z limitu ma zastąpić wcześniejszą zmianę, którą rząd przyjął pod koniec września. Zgodnie z tamtym rozwiązaniem z reguły miały być wyłączone wydatki państwowych funduszy celowych, funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw, oraz wydatki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

oprac. Marek Chądzyński

Jak zwiększyć wydatki w budżecie nie strasząc inwestorów. Rząd próbuje pogodzić wodę z ogniem [OPINIA]