{"vars":{{"pageTitle":"MFW: Stany Zjednoczone powinny zacząć zaciskać pasa. Zbyt duży deficyt groźny dla globalnej gospodarki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","finanse-publiczne","makroekonomia","mfw","najnowsze","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713546}} }
300Gospodarka.pl

MFW: Stany Zjednoczone powinny zacząć zaciskać pasa. Zbyt duży deficyt groźny dla globalnej gospodarki

Gita Gopinath, pierwsza wicedyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego apeluje do Stanów Zjednoczonych o większą dyscyplinę w budżecie. Argumentem jest silny wzrost amerykańskiej gospodarki, który, zdaniem Gopinath, daje USA wystarczające możliwości do ograniczenia wydatków i podniesienia podatków.

Swoje stanowisko Gopinath przedstawiła w wywiadzie dla Financial Times. Jej zdaniem kraje rozwinięte, w tym USA, powinny „zainwestować w konsolidację fiskalną” i opracować plany powrotu do poziomu zadłużenia sprzed pandemii. Pierwsza wicedyrektor MFW zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone mają „wystarczające podstawy” do zmniejszenia deficytów budżetowych, biorąc pod uwagę siłę amerykańskiej gospodarki.

Duży deficyt USA

Jej ostrzeżenia pojawiają się w momencie, gdy ekonomiści i inwestorzy obawiają się negatywnych konsekwencji dla amerykańskiej gospodarki wynikających z lat rozrzutności fiskalnej zarówno administracji Demokratów, jak i Republikanów. Biuro Budżetowe Kongresu prognozuje, że w 2029 roku stosunek długu do PKB USA przekroczy rekordowy poziom z czasów II wojny światowej. Biuro prognozuje również, że deficyty budżetowe w ciągu najbliższych 10 lat wyniosą od 5,2 proc. do 6,3 proc. PKB, jeśli obecne plany fiskalne pozostaną niezmienione.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Gopinath krytykuje na łamach FT nadmierne zadłużanie się rządów, twierdząc, że „pokusa finansowania wszelkich wydatków za pomocą pożyczek jest czymś, czego kraje powinny unikać”. W opublikowanym w kwietniu Monitorze Fiskalnym MFW prognozowano, że deficyt budżetowy USA w 2023 roku wyniesie 7,1 proc. PKB, co jest ponad trzykrotnie wyższe od średniej dla innych rozwiniętych gospodarek (2 proc.).

MFW ostrzega, że deficyty budżetowe zarówno w USA, jak i w Chinach stanowią „poważne ryzyko” dla globalnej gospodarki.

Z drugiej strony Gopinath pochwaliła ostatnie reformy fiskalne w strefie euro, zastrzegając jednak, że wdrożenie uzgodnionych w grudniu 2022 roku środków będzie „absolutnie krytyczne”.

Polecamy także: