{"vars":{{"pageTitle":"Microsoft: Polska lepiej scyfryzowana od średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-it","chmura-nad-polska","chmura-obliczeniowa","cyfryzacja","cyfryzacja-sektora-publicznego","microsoft","nowe-technologie","polska-dolina-cyfrowa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"21 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":265621}} }
300Gospodarka.pl

Microsoft: Polska lepiej scyfryzowana od średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej

W ramach Polskiej Doliny Cyfrowej, ogłoszonej przez Microsoft, przeszkolono 200 tys. specjalistów IT, wprowadzono trzy strefy dostępności Azure w polskim regionie przetwarzania danych, a ponadto 60 tys. osób objęto kompleksowym programem edukacyjnym My Digital Life, podał Microsoft.

– Ważnym elementem dynamicznego upowszechniania chmury i kultury cyfrowej w Polsce jest budowa regionu przetwarzania danych Microsoft, składającego się z trzech odrębnych stref dostępności Azure, powstających w okolicach Warszawy – podaje Microsoft.

Azure Availability Zones w Polsce pozwolą klientom na rozproszenie infrastruktury i aplikacji w celu zwiększenia odporności i wysokiej dostępności. Polski region będzie częścią globalnej infrastruktury, która obejmuje ponad 60 ogłoszonych regionów z dostępnością usług Microsoft Azure w ponad 140 krajach, połączonych siecią ponad 175 000 mil (280 000 kilometrów) podmorskich i naziemnych włókien światłowodowych. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku będzie w 100-proc. zasilana energią odnawialną, co obejmie również jej centra danych, wymieniono w informacji.

Polska cyfryzacja powyżej średniej w Europie Środkowo- Wschodniej

Polska osiągnęła wysoki stopień zaawansowania w cyfryzacji administracji publicznej i sektora publicznego, przekraczając średnią dla Europy Środkowo-Wschodniej (14 proc. powyżej średniej).

– Wraz z decyzją o inwestycji w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, Microsoft podpisał strategiczne porozumienie z Chmurą Krajową, którego celem jest wspieranie lokalnych organizacji w procesie ich cyfrowej transformacji i kreowania innowacji. W wyniku wspólnych działań to właśnie sektor publiczny staje się beneficjentem cyfrowego przyspieszenia – informuje Microsoft.

Z analizy Indeksu wynika, że Polska ma wysoki poziom dojrzałości na tle innych krajów w zakresie wykorzystania pracy zdalnej (18 proc. powyżej średniej). Na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej, polskie firmy mają również wyższy poziom zatrudnienia talentów informatycznych (35 proc. powyżej średniej). Setki polskich firm zdecydowały się na postawienie technologii w centrum swojej działalności.

Ale Polacy wciąż gorzej radzą sobie z nowymi technologiami

Polska ma wynik o 15 proc. niższy od średniej krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem umiejętności cyfrowych ogółu społeczeństwa. Umiejętności te są najsilniej skorelowane z wyższymi zarobkami, większą produktywnością i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, dlatego wszelkie inwestycje w tym obszarze przyniosą znaczące korzyści. Indeks pokazuje również, że dalsze pogłębianie bazy talentów cyfrowych (24 proc. poniżej średniej w regionie) jest kluczowe dla wzrostu gospodarczego Polski. Polska pozostaje nieco w tyle za średnią CEE w zakresie wykorzystania technologii chmury (9 proc. poniżej średniej) – podała firma.

Gigantyczny wyciek danych klientów szwajcarskiego banku. Wśród nich przestępcy i skorumpowani politycy